„БСП не са разбрали какво предлагат в Закона за приватизационен и следприватизацонен контрол – те не искат забрана за приватизация, а промяна на механизмите за това“. Това коментира народният представител от ГЕРБ и председател на здравната комисия д-р Даниела Дариткова по време на обсъждането на промените в Закона за приватизационен и следприватизационен контрол, предложени от БСП, информира Фокус.
Припомняме, депутати от левицата предложиха държавните и общински болници с над 50% държавно или общинско участие в капитала, включени в Националната здравна карта, да се приватизират при по-строги критерии. „Общинските съвети обикновено отговарят за няколко общини и на всичкото отгоре те нямат компетенциите да осигурят здравеопазването на този здравен регион, който е различен от административния регион. Затова искаме това да бъде на база Националната здравна карта“, обясни тогава за Zdrave.net един от вносителите на промените – доц. Георги Йорданов. Предложението не бе прието от ресорната комисия, а днес бе отхвърлено и в пленарна зала.
По време на днешните дебати по промените в закона депутатът от левицата Георги Гьоков заяви, че докато Национална здравна карта не бъде приета, не трябва да се позволява приватизацията на нито едно лечебно заведение. Той поясни, че с предложението на БСП не се създава вечна забрана за приватизация, а само временно до създаване на Национална здравна карта.
„Вие не сте разбрали какво предлагате. Вие не предлагате забрана за приватизация, а промяна на механизмите за приватизация на общинските лечебни заведения“, каза д-р Дариткова и обясни, че тази приватизация ще се случва по разпореждане на Агенцията по приватизация, а не както досега по разпореждане на общинските съвети.
„По никакъв начин ние не нарушаваме Конституцията и по никакъв начин не можем да се месим в местното самоуправление по партиен принцип. Ако това са механизми и методи на работа на вашата партийна група, при нас това е недопустимо“, допълни д-р Дариткова. Тя обърна внимание, че с това предложение БСП отрича способността на общинските съвети и техния ангажимент към здравеопазването в регионите.
„Сега се опитвате да създадете една тенденция лошото управление на обществената здравна системата да се ползва като мотив за промяна на собствеността ѝ, т.е. за приватизация“, заяви от своя страна Гьоков. Той изтъкна, че нито една европейска държава не предлага решение на управленските си проблеми в здравеопазването чрез приватизация.
Коментари по темата