burevestnik.bg - Мобилна версия


Пациенти: Медиите да работят за по-деликатна и щадяща социална среда

Хората с диагноза „рак“ да се доверят на лекарите си, а не да очакват чудеса

Пациенти: Медиите да работят за по-деликатна и щадяща социална среда

Лечението на рака на гърдата у нас отговаря на най-съвременните световни стандарти, неговата ефективност е в пъти подобрена, но погрешното говорене по темата нанася непоправими вреди на пациентите и в тази посока е необходима промяна. Този извод прозвуча по време на дискусията „Как говорим за рака на гърдата“, организирана в столицата по идея на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. В нея участваха лекари, пациенти, психолози, журналисти.

Специалистите отчитат близо 80 на сто увеличена 10-годишна преживяемост на пациентите с тази диагноза, Въпреки това обаче медиите и особено социалните медии поднасят информация, която за съжаление е негативна и им влияе крайно неблагоприятно.

„Ракът не е една, а около 200 болести, сходни в протичането и в някои от методите на лечение Ако през 1900 г. само 5% от хората с рак са имали 5-годишна преживяемост, а 90 г. по-късно делът им е 50%. „Сега процентът достига 76-77%“, обясни проф. Дудов, от Аджибадем Сити  Клиник. Другият показател – 10-годишна преживяемост, при всички видове рак на млечната жлеза, е налице при около 76% от пациентките през 2014 г. и делът им постоянно се повишава като добрите резултати през последните години се дължат на иновациите, сред които е и един от най-големите пробиви на нашето време – персонализираната медицина. уточни той.

Онкологът обърна внимание на изключителната вреда, която нанася погрешната информация, разпространявана в публичното пространство. 

 „Дори не можете да си представите какво чуваме ние, лекарите за алтернативните методи - сини скорпиони, изпражнения от скални орли, мумийо, германий, кръв от костенурки, хирудотерапия и всякакви други чудеса. Напоследък например се казва все по-често, че захарите хранели туморите, но туморите не са животни и не се хранят“, каза проф. Асен Дудов

За психологическите проблеми и стигмата върху рака в българското общество говори д-р Маргарита Тарейн, клиничен психолог. „Лечението при хора, които се доверяват на лекаря си и имат добра връзка с него протича по съвсем различен начин спрямо това на хора, които ги нямат, дори и на физическо ниво“, каза д-р Тарейн. Тя акцентира и върху натоварването върху пациента с очакванията на близките той да бъде силен, да устоява, да се бори. Съобщаването на диагнозата е ключов момент. Има начини да бъдат подкрепени и близките на пациентите, сред които особено внимание трябва да се отделя на децата“, допълни  психологът Весела Банова, клиничен психолог и психоаналитик.

Пациенти призоваха медиите да проявяват по-голяма отговорност и да работят за една по-деликатна социална среда, която осигурява спокойствие и комфорт на онкологично болните. Медиците бяха категорични, че медицината у нас днес може да осигури адекватно съвременно лечение на хората с диагноза „рак“, които не трябва да живеят с нагласата за „чудеса“, а да се доверят на лекарите си.    


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Es$y

User Avatar БайЗмей 24.10.2019 22:25:03

Дудов копира Шишко войвода(Каракачанов): с дънки и вратовръзка, ха-ха. кафа и от тия платени т.нар пациентски организации като Адърска. И агентите на американците.....

Още от Новини