burevestnik.bg - Мобилна версия


Пациенти принудени да купуват сами кислородните си апарати

ХОББ се нарежда на трето място по смъртност през 2025 г.

Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) отнема повече животи, отколкото ракът на белия дроб и на гърдата. Това обявиха специалисти на пресконференция, свързана с белодробните заболявания. Прогнозите сочат, че до 2025 г. заболяването ще нареди на трето място по смъртност в света след инфарктите и инсултите.

„ХОББ засяга всички възрастови групи и това определя социалния й характер“, отбеляза Диана Хаджиангелова от Асоциацията на българите боледуващи от астма, алергия и ХОББ.

Тя обясни, че голям проблем за болните е фактът, че те трябва да доплащат за лечението си, както и да купуват сами кислородни апарати, нужни им за терапията у дома. Средният доход на тези хора е 270 лв, тоест инвалидната им пенсия. Голяма част от тях обаче са принудени да доплащат между 25% и 50% от доходите си за нужните им медикаменти, стана ясно от думите й. В същото време цената на един кислороден апарат, необходим за лечение у дома, е близо 2000 лв., което е непосилно за много от тях. Техниката не се поема от НЗОК. „Това е сериозен проблем с оглед достъпа до лечение“, изтъкна Хаджиангелова.

Основният фактор, водещ до заболяването, е тютюнопушенето, следвано от замърсения въздух. Според данните на специалистите половината от хората от рисковите групи - пушачи и лица, изложени на силно замърсена среда, развиват ХОББ. Едва 6% от тях обаче се лекуват адекватно.

Пречка пред терапия на пациентите с астма е, че те трябва да преминават през специализирани комисии, за да бъдат одобрение за лечение, а подобни структури има само в София и Плевен, стана още ясно на пресконференцията.

Лекари сигнализираха и че клиничните пътеки в областта на белодробните заболявания са недофинансирани. Стойността на тази за ХОББ е 420 лв., а за хронична дихателна недостатъчност – 600 лв., които според тях са крайно недостатъчни.

Колко точно са засегнатите от респираторни заболявания в България не се знае, защото все още липсва регистър на болните, отбелязаха специалистите.

У нас предстои и началото на инициативата "Дишам свободно“, която цели да повиши информираността на обществото за хроничните белодробни заболявания. Като част от нея се планират и безплатни прегледи в различни градове у нас, които ще включват спирометрия и други изследвания, насочени към откриване на респираторните заболявания.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   v$JW

Още от Новини