burevestnik.bg - Мобилна версия


Пациенти ще спират плащания, ако смятат, че не им е правено заявеното от болницата

Уникалният идентификационен номер ще се генерира от 19 точки на произволен пръст на ръката

Устройствата, които ще генерират уникалния идентификационен номер (УИН) за здравноосигурените лица, няма да записват данните на пациента. Те ще създават цифров код по 19 точки на избран от пациента пръст и ще го изпращат до сървърите на НЗОК, където ще бъде съхраняван единствено кодът. Целта е да бъдат предотвратени случаите на отчитане на неизвършена дейност, при които се стига до незаконосъобразно разходване на средства от бюджета на НЗОК.

Това съобщиха от НЗОК и консорциума "Стемо – Гама консулт" на пресконференция днес по повод тестовото внедряване на регистрация с пръстов идентификатор в шест болници.

За да се генерира кода, пациентът трябва да заяви при постъпването си в болница, че все още няма такъв. След това трябва да издиктува ЕГН-то си и, по желание, мобилния си телефонен номер. После идва ред на сканирането на произволно избран пръст, като устройството преобразува биометричните данни в цифров код и ги изпраща в НЗОК. Така регистрацията е завършена. При наличен УИН е достатъчно пациентът да постави пръста си на устройството, за да се появи кода му в системата на болницата. Ако е забравил с кой пръст се е регистрирал, чрез ЕГН-то му системата сама му казва.

Така генерираният УИН щял да осигури възможност здравноосигуреното лице да упражнява постоянен мониторинг и контрол за вида и обема на медицинската помощ, която обективно му е оказана, както и да осигури прозрачност за плащанията на НЗОК чрез предоставяне на пациентите на улеснен достъп до информация за свързани с тях събития.

Това се случва чрез мобилно приложение, което е достъпно за всички притежатели на смартфон, оставили телефонния си номер при генерирането на УИН. Мобилното приложение ще дава информация на пациента във всеки един момент кога и къде е използван неговият УИН, както и за какви здравни събития. Той ще получава и предварителна информация от НЗОК за парите, които Касата ще плаща за манипулации, които болницата е заявила, че му е извършила. В случай, че такива манипулации не са му правени, пациентът ще може веднага да съобщи това на Здравната каса чрез бутона „докладвай проблем“ и да спре плащането. Не е ясно дали и как ще се предотвратяват злоупотреби с тази функция от страна на недобросъвестни пациенти например, както и дали и как касата ще установява кой е прав, ако болница твърди, че е извършила на пациент манипулация, за която той отрича.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5zSy

Още от Новини