burevestnik.bg - Мобилна версия


Пациентите няма да доплащат повече при замяна на валсартана с друг медикамент

Пациентите няма да доплащат повече при замяна на валсартана с друг медикамент

Блокирането на 62 продукта с активно вещество валсартан няма да се отрази нито на бюджета на НЗОК, нито на пациентите. Това заяви зам.-министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК Жени Начева по време на изслушване в парламентарната здравна комисия вчера. Припомняме, след среща с БЛС и БФС от Касата обявиха, че блокираните лекарства за кръвно налягане и сърдечна недостатъчност ще могат да се заменят свободно и аптеките ще ги отпускат безпрепятствено на пациентите до 6 август.

По-голямата част от тези лекарствени продукти са реимбурсирани между 20 и 50%, а едва няколко от тях са 100% заплащани от НЗОК. „Аналогичните продукти са с ниво на реимбурсация в рамките на тези, които отпадат. От финансова гледна точка няма да има неблагоприятно въздействие върху бюджета на Касата. Освен това резервът на Касата е именно за неотложни обстоятелства и за реагиране в случай на възникване и на подобни ситуации“, каза Начева.

По думите на изпълнителния директор на ИАЛ проф. Асена Стоименова у нас повече от 160 хиляди пациенти приемат тези продукти, но за тях има налични алтернативи. „Има незасегнати от блокирането валсартани – 27 продукта в лекарствения списък, а други сартани от същата група продукти са 138“, каза проф. Стоименова.

Проблемът с блокираните продукти с активна съставка валсартан е в допълнителен примес, появил се при промяна на производствения процес. „Това е предполагаем канцероген, касае се за потенциална канцерогенност на активната субстанция, става дума за превантивна мярка“, подчерта отново проф. Стоименова.

„Има нова информация от сряда. Двама от производителите декларираха, но предстои да го докажат, че не са вложили субстанция от този китайски производител в своите продукти. В момента, в който те доставят сертификатите, техните партиди ще бъдат деблокирани“, съобщи пред депутатите тя.

Проф. Стоименова подчерта, че има нужда от информационна кампания, насочена към пациенти, какво представлява блокирането на лекарствени продукти. „Това се налага винаги, когато не са спазени определени стандарти и не е отговорено на определени аналитични изпитвания, но в никакъв случай не поставят в риск пациента“, каза тя.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   y9NE

User Avatar Гост 13.07.2018 13:22:34

Частните болници гълтат най-много от парите на касата От дейностите най-голям дял в структурата на разходите на НЗОК формират кардиологията и гастроентерологията, а при лекарствата - терапиите за хепатит и сърдечносъдовите болести G78 Частните болници гълтат най-много от парите на касата, като делът на средствата за тях вече е 31.1% от бюджета за болнична помощ на НЗОК. Това стана ясно по време на днешното заседание на ресорната парламентарна комисия. За държавните клиники отиват 29.5% от средствата, за областните болници – 19.7%, а за общинските – 15.7%. Средният разход за болнична помощ на осигурено лице е 283 лв., като в София той е над 400 лв., а в Перник – 100 лева. Близо 450 хиляди българи пък са се лекували не в града, в който живеят и съответно за тях са били пренасочени средства от една районна каса към друга, най-често към столичната. „От дейностите най-голям дял в структурата на разходите формират кардиологията, гастроентерологията, каридохирургията и хирургията. Най-голям разход при лекарствените продукти имат терапиите за хронични заболявания на черния дроб и сърдечносъдовите болести“, отчете зма.-здравният министър и шеф на Надзорния съвет на касата Жени Начева. По думите й доста пари са отишли и за болнично лечение, свързано с радиоактивната и роботизирана хирургия на онкологични и неонкологични заболявания и ПЕТ-скенерите. Въпреки че имаха известни претенции и забележки, депутатите от ресорната комисия приеха с 12 гласа „за“ и 8 „въздържал се“ отчетите за бюджета и дейността на НЗОК за 2017 г. По думите на Начева общият размер на отчетените приходи за миналата година е 3,581 млрд. лава, а общият размер на разходите и трансферите е 3, 571 млрд. лева. Излишъкът от 10 млн. лева беше на път да скара народните представители от различните парламентарни групи, но в крайна сметка зам.-министърът предложи компромис – парите да влязат в бюджета за 2019 г. „Няма как да бъдат използвани сега с решение на Надзорния съвет, защото нямаме такива правомощия. Правомощия за разпределението им има само Народното събрание и то в проекта за бюджета на НЗОК за 2019 г. Предлагам да ви представим това решение по-нататък“, обясни Жени Начева.

Още по темата