Пациентските организации „Заедно с теб“ и сдружение „Диабет, предиабет и метаболитен синдром“ поискаха оставката на директора на Центъра за асистирана репродукция д-р Мария Георгиева. Причината е в множеството нарушения, посочени в одита на Сметната палата за периода 2014 г. – 2016 г. от дейността на инвитро фонда.
„Във Фонда за асистирана репродукция цари, грубо казано, „на̀ ти – дай ми“. От 1000 проверени фактури, на базата на които е сключен договор за плащане с центрове за асистирана репродукция, един-единствен е редовен. Настояваме прокуратурата да влезе и да направи проверка какво точно се случва в Центъра за асистирана репродукция – липса на документи, липса на правила, нарушаване на изискванията на правилника“, каза председателят „Заедно с теб“ Пенка Георгиева.
Относно цитираната в одитния доклад успеваемост на процедурите по показател „родени деца“ от 28%, Пенка Георгиева заяви, че това категорично не е реалната успеваемост, тъй като много често една жена при асистирана репродукция ражда две деца. „Правете сметка колко по-ниска е успеваемостта. Тя трябва да се измерва на родилки“, каза тя.
„Факт е, че много пациентки имат малки проблеми, които могат да бъдат преодолени, без да се стига до асистирана репродукция. За съжаление, публична тайна е, че асистираната репродукция се превърна в България в един успешен и печеливш бизнес“, каза още Георгиева.
Одитът на Сметната палата показа, че финансирането на дейностите се извършва въз основа на договори между директора на Центъра за асистирана репродукция и лечебните заведения, като е допуснато договаряне с лечебни заведения, които не отговарят на регламентираните критерии за успеваемост.
Към фактурата за окончателно плащане на дадена процедура лечебните заведения не прилагат цялата медицинска документация, а само епикриза и протокол. Въпреки липсата на необходимите документи обаче Центърът не е спрял плащанията.
От пациентските организации настояват за създаване на регистър на родилките, които са получили финансиране от Центъра, за прозрачност на информацията за успеваемостта на клиниките, за издаване на изрядна документация за всяка извършена процедура, ехографии за клинични бременности и пълен контрол върху извличането и трансплантирането на донорски яйцеклетки.
„Трябва да бъде създаден регистър на донорите и да бъде намерен начин децата, родени след такава процедура, да бъдат уведомявани за това. Изваждат се хиляди яйцеклетки, а това реално са хиляди братя и сестри, които се раждат и след 20 години ще има бум на увредени деца, резултат от кръвосмешение, което е неизбежно вследствие на тайната на донорството“, каза Георгиева.
Коментари по темата
тази наистина трябва да бъде сменена, беше и при нас и сзок и нищо не разбира махайте я тази некадърница