burevestnik.bg - Мобилна версия


КЗЗ:

Пациентът да подпише разходно-оправдателен документ за лечението си и тогава болницата да получи пари от НЗОК

Пациентите да бъдат изписвани с разходно-оправдателен документ от болницата и след като са го подписали, тогава лечебното заведение да го изпраща в НЗОК, за да бъдат платени извършените процедури. Това поискаха от Конфедерация „Защита на здравето“ от бъдещите управляващи държавата на пресконференция днес.

По думите на председателя на Конфедерацията Петко Кенанов информираното съгласие, което пациентът трябва да получава на всеки етап от лечението, трябва също да намери място в разходния документ. „Ако пациентът сметне, че не е лекуван както трябва и откаже да подпише документа, тогава от НЗОК и МЗ трябва да се срещнат с него, да проверят каква е причината за проблема и да го убедят или да подпише целия документ, или само част от него. Така ще бъде обезсмислено създаването на звено към Министерството на здравеопазването, което да се занимава с удовлетвореността на пациента, защото реално това е един социологически отдел, финансиран с парите за здраве“, каза Кенанов.

Петко Кенанов изрази огромното си разочарование от водената здравна политика от бившия здравен министър Петър Москов и допълни, че освен да бъдат премахнати пръстовите отпечатъци, следващите управляващи трябва да приемат отделен Закон за правата и задълженията на пациента, независимо че в повечето европейски страни правата на пациентите са застъпени в Закона за защита на потребителя. Според него Закон за правата и задълженията на пациента е крайно необходим поради непълнота в гражданските права, когато отделния индивид се явява потребител на медицински услуги.

Конфедерация „Защита на здравето“ провежда Националната информационна кампания в 28 областни града в страната чрез разпространението на обучителни материали, проследяващи пътя на пациента и достъпа му до здравни грижи като гражданин не само на България, но и на Европа.

Зам.-председателят на КЗЗ Диана Хаджиангелова коментира, че от съществено значение за здравето на българина е чистотата на околната среда и по-специално качеството на въздуха, който дишаме. Тя посочи, че в програмата на Столична община относно замърсяването на въздуха, представена тази седмица, липсват конкретни мерки в краткосрочен план. „Страшни са данните на СЗО, че за година над 3 млн. души в света, от които 475 000 в Европа, а в България – 8634 души, са починали от преждевременна смърт вследствие на замърсяването на въздуха. Не трябва да виждаме въздуха, който дишаме. Затова ние искаме създаване на стандарт за вредните емисии на твърдите горива и градския транспорт, безплатен транспорт при голямо замърсяване, намаляване на паркоместата в централната част на София наполовина, ежеминутно обявяване на нивата на вредните емисии в големите градове“, каза Хаджиангелова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   mk@%

Още от Новини