burevestnik.bg - Мобилна версия


Плащане на специализация срещу ангажимент за работа у нас за определен период предлага Ананиев

Плащане на специализация срещу ангажимент за работа у нас за определен период предлага Ананиев

Държавата да поеме специализацията на медиците от дефицитните за страната специалности срещу ангажимента бъдещите лекари да останат за определено време на работа в България. Такава идея ще предложи здравният министър Кирил Ананиев, стана ясно от участието му в блиц-контрола по време на заседанието на парламентарната здравна комисия.

Той отговори на въпрос на депутата от ДПС д-р Нигяр Джафер на какъв етап са анонсираните от него промени в наредбата, регулираща специализацията на лекари у нас. Тя посочи, че въпросът е особено актуален в контекста на изработването на Националната здравна карта, която за пореден път е показала, че в страната липсват както множество тесни специалисти, така и акушер-гинеколози, педиатри и др.

Наредбата действително има нужда от промяна, посочи в отговора си министър Ананиев. Той обясни, че е направен пълен анализ на проблема с човешките ресурси в системата на здравеопазването, който ще залегне и в изработването на бъдещия цялостен модел на системата, подготвян от екипа му.

„След като установим какви са потребностите, ще предложа на Министерски съвет обучението, квалификацията, преквалификацията и продължаващото обучение да е за сметка на държавния бюджет“, заяви министър Ананиев. Той обаче допълни, че впоследствие младите лекари ще имат ангажимент да останат в страната за определен период от време. Въпросът тепърва ще бъде обсъждан както с министъра на образованието, така и с този на финансите.

Пред журналисти заместникът на Ананиев д-р Бойко Пенков уточни, че предложението на МЗ за ангажимента към страната ни на специализантите след завършването им ще бъде период от 3 години. Той посочи, че болниците, в които лекарите специализират, поемат заплатите на специализантите. „Това, което обсъжда Здравното министерство, е специализацията на най-дефицитните кадри да бъде напълно поета от държавата“, обясни той. Д-р Пенков даде пример с общопрактикуващите лекари, като посочи, че в момента по специалността „Обща медицина“ се обучават едва 32-ма, а на системата са нужни поне 300. Запитан дали болниците отказват да обявяват места, защото трябва да поемат заплатите на лекарите, той обясни, че в годината преди да бъде изменена наредбата за специализациите обявените места са били 500. „Когато разбраха, че те ще трябва да плащат, станаха 200“, посочи той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Lj4@

User Avatar Специализант 25.06.2018 09:34:31

"Плащане на специализация срещу ангажимент за работа у нас за определен период предлага Ананиев". Този старец, защо не си стои в пенсионерския клуб? Със щуравите си идеи не става за организатор и министър и то на здравеопазването?! Комунистическият манталитет на принуда спрямо интелигенцията е заложен в мозъчното му под корие / с годините мозъчната кора изтънява до изчезване/! Основен стожер на Европейската ценностна система е свободното движение и реализация на европееца, поне в рамките на Европейския съюз? UBI BENE, IBI PATRIA - КЪДЕТО МИ Е ДОБРЕ, ТАМ Е РОДИНАТА! А на мен родината вече не е България, а Европейският съюз! Баща ми е Юнкер, а майка- Могерини/ не искам за майка Меркел/! Щом взема специалност веднага напускам комунистическото гето "България" и заминавам за "бяла" част на ЕС, в която лекарят е уважаван, добре платен, с добра перспектива за по-нататъшна квалификация.... И НИЩО НЕ МОЖЕ И НЕ БИ ТРЯБВАЛО ДА МЕ СПИРА!!!! Какви са тези брътвежи за задължителност, разпределение и пр.???? Явно горе изказалите се организатори на здравеопазването живеят още във времето преди 1989 г.!

User Avatar Elf 12.06.2018 17:00:02

Germania,Avstria,Swezia ,Anglia,Franfia,Ispania,Dania i Norvegia sashto plashtat ,a zapllatata na lekaria e choveshka.Osven balgarskite komunisticheski svini ,pari imat i drugite darjavi.Taka che Onanista da si ebava maikata komunisticheska.Tova e iznudvane chervena svinio !Reket na mnadite hora,po umni ot teb.

User Avatar 1 11.06.2018 11:21:40

Нещата може и да потръгнат ако решенията не се взимат от пенсионери за пенсионери, целта на което е пенсионираните колеги да продължават да работят докато могат, за да се спасят от жалко съществуване, благодарение на мизерните си пенсийки, докато младежта се чуди как и къде да се реализира, ако има фактори и обстоятелства, които я задържат тук. Нещата може и да се променят ако наредбата за специализациите престане да е насочена към облагодетелстване на наши хора за по-лесен достъп до желаната специализация, а всички имат равен достъп. Боже, каква утопия, да видиш и да не повярваш, че такова нещо може да се случи по нашите земи.

User Avatar Лекар 11.06.2018 16:49:39

Колко тъп коментар, който дели лекарите на стари и млади. Личи инсуфициентността на 1-цата!

User Avatar Гост 08.06.2018 12:02:35

„Първи взе думата домакинът… Нито веднъж не спомена името на Борисов, използваше дистанцираното и протоколно “премиер-министърът”. Нито веднъж не показа свойско или приятелско отношение към Борисов! Първите целувки между двамата бяха, след като Борисов просто го награби в прегръдката си. Путин обаче не е Юнкер и бързо го сложи на мястото му. Борисов започна изложението си енергично, влизайки почти на бегом в енергийната тема… Говореше. Говореше… Путин се втрещи от този енергиен словесен поток. Погледът в очите му се променяше от негативен през пренебрежителен до безразличен. Борисов не го видя. Той ръкомахаше с ръце; отвреме-навреме с тялото си се наклоняваше към домакина, за да покаже колко са близки; използваше дори израза “колегата Путин”. Сините очи на Путин го стрелваха… Погледът беше: “Какви ги дрънкаш!” Борисов не го разбра. Премиерът на България започна да се извинява за спирането на “Южен поток”, кършейки нервно ръце; да се оправдава с Брюксел за това решение; да благодари за 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ “Козлодуй; да обещава, че сме си научили урока за “Белене”; да търси снизхождение в силата на ГОЛЕМИЯ, който трябва да ПРОСТИ. Беше унизително… Този миг бе отчайващ за националното ни самочувствие… Беше унижаващо… Защо, бе г-н Премиер, допусна това?“ И беше точно така. Затова и Цецерон, опитвайки се да защити визита на Борисов, без да иска каза истината: „Опозицията, вика, е за това, дори на черното да казва, че е черно, а не, че е бяло…“ И излезе, че визитата на Борисов е черното, на което не може да се каже бяло… Евгени Дайнов пък вика, че Борисов не просто ни е опозорил, ами е извършил и държавна измяна. И за улеснение му посочва и съответния Чл. 103 от НК, който предвижда лишаване от свобода от десет до петнадесет години.

User Avatar прост 08.06.2018 15:40:43

Забрави да споменеш,че съобщението е цитат от ТАСС

User Avatar Гост 08.06.2018 21:58:20

Тиквеник нали ? Член на ГЕРБ тоест? Раздразнен от истините за продажиците от твоята партия ? Нали ? А между ГЕРБ и БКП и КПСС с ТАСС разликите са малко

User Avatar Гост 08.06.2018 07:31:36

точно на специализанта му е все тая , дали ще плаща болницата или държавата

User Avatar Лекар 11.06.2018 16:51:44

На специализанта може да му е все едно, но от това кой ще плаща зависи ще има ли места за специализанти!

User Avatar Ми, да... смехът е здраве, ако не беше тъжен и в случая е повод за размисъл... 08.06.2018 00:32:28

... тези мерки на властта за задържане на кадрите напомнят соц. реализма преди 10-ти, когато всеки завършил училище - гимназия, СПТУ, техникум или ВУЗ, беше разпределян да работи още преди да е завършил за определен брой години в нежелани провинциални селища. Спомням си, че като завърших средно професионално и не считах, че дипломата прави квалификацията и способността да се реализираш, разбрах, че колкото по-високо образование/знание имаш, толкова по-независим ставаш... и предприех крачката да започна висшо, но предварително отидох при министър на разговор да ме освободи от онова "соц." разпределение за 5 години... и се получи, защото бях изключение и никому неизвестна и съответно неповливяваща конюктурата на онази политика. По време на социализма държавата по закон беше длъжна да намери работа на всеки трудоспособен български гражданин и го правеше, а милицията следеше да няма шляещи се хора по улицата. А тези, които желаеха и имаха професионални способности/квалификация да избират какви искат да бъдат, без да се възползват от членство в ДС и БКП, бяха ограничавани в заплащане, но използвани в развитие и иновации за икономиката. Принципно, въпросът днес не е как държавата да пребори безработицата, а как да не разпилява ресурси за квалификация на високо квалифицирани кадри, които "изтичат" към добре организирани общества. Има как, но са необходими респект към професионализма, интелект и политическа воля, които не са характерни за властимащите след 10-ти, за което съжалявам... И има единици професионалисти, които знаят как и ако имат гражданска подкрепа, ще бъдат в полза на общественото развитие.

User Avatar Гост 08.06.2018 10:19:26

властимащите след 10-ти, са същите гнусни комуняги ,само,че преоблечени в други цветове . Затова и всичко си е както преди -комунистическо здравеопазване тп Семашко, милиционерщината ,незаплатения лекар, пропагандните крясъци срещу интелигенцията и ПАК опитите да задържат някого в кочината с изнудване и подписване на задължения.

User Avatar Един ОПЛ на 33 07.06.2018 23:29:11

От няколко дни не се бях смял така!

User Avatar д-р Г. Тодоров 07.06.2018 19:45:31

Д-р Пенков, вие за пръв път ли пдате от МАрс или за пореден се правите на ударен от мокър парцал. Как не ви е срам!

User Avatar Гост 07.06.2018 19:27:23

Хахаха,ами ще трябва да се плаща другари!

Още от Новини