burevestnik.bg - Мобилна версия


Пловдивската РЛК иска 4% от здравната вноска да са солидарни, а останалите - лични

Ако с въвеждането на пръстовия отпечатък като начин на идентификация има промяна в Закона за здравното осигуряване, Управителният съвет на Регионалната лекарска колегия в Пловдив ще внесе като предложение солидарния модел да важи за четири процента от здравната вноска. Останалите трябва да бъдат неприкосновени, фамилни и с натрупване. Това заяви председателят на РЛК Пловдив д-р Георги Кръстев, цитиран от „Фокус“.

По думите му, въвеждането на регистрация с пръстов идентификатор в българските болници е абсолютно излишна манипулация. Според него пръстовата идентификация няма да доведе до подобряването на качеството на услугите и ще бъде поредното упражнение в областта на българското здравеопазване.

„Качеството на медицинската услуга и финансовата обезпеченост са правопропорционални величини, а не обратно. Станахме свидетели как работят четците за идентификация с лични карти. Аз смятам, че по-официален документ от личната карта няма. Упражненията в сектора продължават“, коментира той.

По думите му, твърдението, че чрез въвеждането на пръстовата идентификация пациентът ще контролира парите си, е несериозно, защото те не са негови.

„Тези пари са директно одържавени, каквато е НЗОК. Преобладава участието на държавата и ако се иска въвеждането на осигурителен модел, който да бъде на солидарния принцип, тя незабавно трябва да осигури своите ангажименти към пенсионери и ученици, военнослужещи и държавна администрация на 8%, както се осигурява всеки един от нас”, смята д-р Кръстев.

Той коментира и финансите в касата с думите: „За пореден път управляващите се опитват да изкарат НЗОК на печалба, говори се за икономии, което е свързано с ограничаването на достъпа. Несериозно е това, което се твърдеше, че 5 милиона повече са дадени за изследвания. Аз призовавам отговорните институции да изкарат един ден в кабинета на личните лекари и да видят какво се случва. Медицинската общност е репресирана с бюджети, с лимити. Виждаме какво се случва – затварят се сметки на лечебни заведения, които са общинска собственост”, отбеляза председателят на РЛК – Пловдив.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   F1Pm

Още от Новини