burevestnik.bg - Мобилна версия


Пловдивски медицински център стартира донорска програма за яйцеклетки

Медицински център по репродуктивно здраве в Пловдив проведе Ден на отворени врати специално за двойки, нуждаещи се или интересуващи се от процедура с донорски яйцеклетки. Подобна програма стартира за първи път у нас и отговаря на всички изисквания на министерство на здравеопазването и изпълнителната агенция по трансплантация, информират от лечебното заведение. Тя дава възможност да се избере от базата данни донор, който да отговаря изцяло на конкретните изисквания. Съществува и опция да се разгледат детски снимки на донора, както и цвят на коса, очи, ръст, образование, кръвна група и други.

Присъстващите се срещнаха със светилото в сферата на репродуктивното здраве проф. Нери Лауфер, медицинския управител на клиниката и главния й ембриолог. Проф. Лауфер изнесе лекция на тема „Нуждата от донорски яйцеклетки в световно измерение“. Според медицинските специалисти, анонимността не означава липса на избор. Те представиха законовите уредби в България, ЕС и извън него, както и решения на проблеми свързани с донорските яйцеклетки у нас.

Много често причините една жена да не може да забременее са свързани с хирургическо премахване на двата яйчника, химиотерапия и/или лъчетерапия на малкия таз или други форми на химиотерапия, преждевременна менопауза, генетични заболявания, изчерпан яйчников резерв – яйцеклетките са с „лошо“ качество, обикновено е свързан с напредване на възрастта и се среща много често над 38 г., както и поредица неуспешни инвитро процедури, свързани с малък брой получени яйцеклетки, който нямат функционалния капацитет да се оплодят и развият.

Двойките, които биха се възползвали от донорската програма, могат да разчитат на гарантирана анонимност и невъзможност да се разкрие самоличността на донора. Информацията за реципиентите, ползвали яйцеклетки от анонимен дарител, е служебна тайна, съхранява се в служебния регистър на лечебните заведения за период 30 години и не може да бъде предоставяна на донора или трети лица освен в случаите, посочени в закон. Освен това информацията не може да бъде разгласявана пред реципиента или трети лица. Тя може да бъде споделяна помежду им само при родствено дарителство, но не и на трети лица, включително техни близки и роднини.

При осъществяване на асистирана репродукция не се разрешава разкриването на самоличността на анонимните донори на яйцеклетки, сперматозоиди или предимплантационни ембриони или разгласяването на информация, която би могла да доведе до идентифицирането им от реципиентите или трети лица.

Донорската програма на медицинския център разрешава ползването на донор (на сперматозоиди или овоцити) след реализиране на доносени 5 бременности от него (включително собствените деца) или на донор на сперматозоиди след реализиране на 20 цикъла на инсеминация, при положение че не е известно до момента колко бременности са получени от използването на конкретния донор. Всички донори се подлагат на подробно изследване, съобразено с българския медицински стандарт и ЕС директиви, като преминават и интервю с психолог.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   aqnP

Още от Новини