burevestnik.bg - Мобилна версия


Подготвят правилата за въвеждането на състрадателната употреба за лекарства

Подготвят правилата за въвеждането на състрадателната употреба за лекарства

Работна група към Министерство на здравеопазването ще започне работата по наредбата, която да регламентира състрадателната употреба на медикаменти, още преди приемането на промените в закона за лекарствата. Целта е да не се стигне до забавяне. Това стана ясно от интервю на заместник-здравния министър Лидия Нейчева пред БНР. В нея ще участват различни специалисти, включително онколози. Припомняме, именно онкоболните пациенти, както и тези с редки заболявания се очаква да са една от групите, чието лечение да бъде подпомогнато чрез състрадателната употреба.

„Пак не можем да я напишем изцяло преди да бъде приет законопроектът и да бъде променен законът, но ще започнем, взимайки пример от останалите държави, в които е въведена. Има ръководство на европейската агенция, но всяка държава решава на национално ниво какъв да е регламентът“, разясни тя.

Нейчева отново посочи, че въвеждането на състрадателната употреба е нейна лична кауза. „Аз наистина смятам, че за тези пациенти трябва да се направи възможно най-доброто и те да имат шанса да опитат“, посочи тя.

Нейчева разясни, че става въпрос за лекарства, които са преминали клинични проучвания и в никакъв случай не може да се каже, че се експериментира.

Темата за състрадателната употреба на лекарства коментира и председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов. Той обясни, че приложението на медикаменти за състрадателна употреба е регламентирано в Европейския съюз още през 2004-а година, но у нас се реализира едва сега  чрез подготвените промени  в Закона за лекарствата. „За първи път възможността тежко болни пациенти да получат терапия с лекарство, което още не допуснато на пазара, е била въведена в САЩ“, отбеляза той.  „Доста е закъсняло, но все пак министерството намери сили и начин, по който този въпрос да бъде решен и да се предостави още една възможност за българските пациенти да се лекуват“, коментира той.

Проф. Гетов обясни, че става въпрос за лекарства, които все още не са получили разрешение за употреба от Европейската агенция по лекарства, за нужди на пациенти, които не могат да бъдат покрити с вече разрешени медикаменти, но при строги правила. Той подчерта, че процедурата е изключително сериозна и е нужно ясно разписване на правилата. Проф. Гетов разясни, че употребата на този тип медикаменти ще бъде за сметка на компаниите, които разработват съответните продукти. „Те имат интерес да съберат максимално обемна, изчерпателна и качествена информация за своите продукти. Те дори подкрепят въвеждането на подобна възможност за българските пациенти, защото това би им позволило впоследствие да получат по-бързо и по-изчерпателно разрешение за употреба - за съответните индикации, диагнози, за които е предназначен лекарственият продукт“, обясни той. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   @m$M

User Avatar гост 23.08.2017 12:17:23

тъпаци, точно в последното изказване е посочено, че се проучва ефект и нявкой от вас спомня ли си индуцираното търсене и как то касае основно употребата на медикамнети и лечението, предвид асиметричността на информацията?

Още от Новини