burevestnik.bg - Мобилна версия


Ползват ги за санитари и пазачи

Подменят здравни медиатори по политически причини

Здравните медиатори биват използвани за санитари, пазачи или подменяни от кметове в различни общини с други лица по политически подбуди. За това алармира началникът на неврологичната клиника в УМБАЛ „Александровска“ и председател на фондация „Здравни проблеми на малцинствата“ проф. Ивайло Търнев по време на кръгла маса в парламента по проект „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика”.

„Например в община Пещера здравният медиатор беше изпратен за три месеца да бъде пазач на парк“, посочи той. След писмо до здравния министър конкретният казус е бил решен. Така или иначе обаче като цяло на много места медиаторите биват принуждавани да упражняват различна дейност, като по думите на проф. Търнев примерите са много.

Друга практика, за която съобщи той, е че често те биват подменяни от местната власт в различните общини с „удобни“ хора, част от които дори не са притежавали нужната квалификация. „Това е абсолютно недопустимо и ние се борим срещу всички тези явления“, категоричен бе проф. Търнев. Той допълни, че в Шумен почти цяла година заплата е получавал човек, назначен като здравен медиатор, без да има нужната квалификация и без реално да работи тази дейност. „Ние не сме съгласни хора без нужната квалификация да упражняват тази професия, така че много сериозно следим въпроса, и въпреки че държавата не осъществява никакъв мониторинг на програмата, ние правим вътрешни проверки“, обясни той. „Имаме областни отговорници, самите ние посещаваме проблемните места и се опитваме да коригираме такива неща, доколкото са ни възможностите“, допълни проф. Търнев.

„Нормативната база, свързана с работата на здравните медиатори, както и тяхната мотивация имат нужда от подобрение“, потвърди от своя страна държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. „Нуждите на населението в общностите, в които работят здравните медиатори, са толкова големи, че те обикновено се ползват и като социални медиатори, и като трудови медиатори, и за попълване на всякакви документи към институции, което леко измества предметът им на работа“, съгласи се той. Все пак д-р Кунчев беше категоричен, че те са най-добрият канал за комуникация с населението от малцинствените групи.

В момента в България работят 195 здравни медиатори, а догодина се очаква техният брой да стане 215, стана още ясно на кръглата маса. Проектът стартира през 2012 година и ще продължи до 2018 година. Освен България, в него участват още Румъния, Словакия и Унгария, които обменят опит по обучението на този тип посредници.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   aDvB

Още от Новини