109,3 млн. лв. са стрували на НЗОК онколекарствата в болничната помощ от януари до април. Това сочи справка на касата за изплатените средства по това перо. Същевременно целият бюджет на фонда за 2017 г., предвиден за онкомедикаменти, е 225,5 млн. лв.
В случай, че разходите се запазят на това ниво – а към момента нищо не сочи възможност за намаляването им – до края на годината онколекарствата ще струват на НЗОК около 324 млн. лв., или около 100 млн. лв. повече от предвидените.
Тази година бюджетът за онколекарства е с 15,5 млн. лв. по-голям от заложените през 2016 г. средства. Очевидно е обаче, че въпреки това те ще бъдат многократно надвишени. И това не би трябвало да е изненада за никого: макар миналата година предвиденият за онкомедикаменти бюджет да възлизаше на 210 млн. лв., реално изплатените от касата средства по това перо са в размер на близо 290 млн. лв., или с 80 млн. лв. повече от заложените.
Подобна е ситуацията и при медицинските изделия в болничната помощ. При заложен бюджет от 80 млн. лв., за първите четири месеца от годината вече са изразходвани почти половината от тях – 39 млн. лв. Сумата, предвидена по това перо за 2016 г., също бе 80 млн. лв. До края на миналата година реалният разход на НЗОК по това перо е в размер на 80,2 млн. лв. Сметката обаче не включва прехвърлените за тази година плащания, които бяха за над 8 млн. лв. Така, ако този разход се запази в средномесечния си размер от около 8 млн. лв., преразходът по това перо ще достигне 16 млн. лв.
Да обобщим: данните на касата за изплатеното през първите четири месеца от годината само за онколекарства и медицински изделия сочат, че очертаващият се недостиг в бюджета на НЗОК възлиза на 116 млн. лв.
Тук не влизат изплатените средства за лекарства за домашно лечение, които традиционно надхвърлят заложените за годината – миналата година резервът на НЗОК бе многократно отварян за изплащане на лекарства, а в края на годината към тях потекоха и допълнителните средства от надсъбрани здравни вноски.
Същевременно, изплатената сума за болнична помощ за първите четири месеца на годината възлиза на около 550 млн. лв., което е изцяло в рамките на бюджета на касата по това перо за 2017 г. Този разход обаче е постигнат с цената на сериозни рестрикции за болниците, намалени бюджети и отказ от плащане на надлимитна дейност.
На фона на тези разходи ръководството на НЗОК продължава да твърди, че е твърде рано да се говори за актуализация на бюджета, каквато поискаха от лекарския съюз, тъй като все още не е ясно какъв ще бъде дефицитът. Обещаха и мерки, които да укротят тези разходи.
Очакваме ги.
Коментари по темата
Ананиев ако влезне по спешност в болница която има лимит и е свършила лимита и трябва да плати за лечението ,дали ще плати?
Фармамафията е обсебила всичко. Ананиев лобира само за тях
Бла бла бла