Първият човек с трансплантирано генетично модифицирано сърце от прасе почина два месеца след операцията, съобщи БТА, позовавайки се на Асошиейтед прес.
Състоянието на Дейвид Бенет е започнало да се влошава преди дни, обяснява в прессъобщение болницата към Университета на Мериленд. Синът на 57-годишния Бенет благодари на болницата, че е дала надежда на баща му с експерименталната операция. Той допълни, че семейството се надява това да допринесе за намаляване на недостига на органи за трансплантация.
Първоначално сърцето функционирало и Бенет бавно се възстановявал. Според лекарите от Медицинския център на Университета на Мериленд операцията поне е показала, че сърцето от генетично модифицирано животно може да функционира в човешкото тяло, без незабавно да бъде отхвърлено. В генома на прасето, от което е присадено сърцето, има 10 редактирани гена. „Изключени“ са три, които могат да доведат до отхвърляне на органи на свиня от човек, както и ген, който би довел до прекомерен ръст на сърцето. Вмъкнати са 6 човешки гена, отговарящи за приемането на чужди тъкани.
По информация на лекарите на Бенет той е имал сърдечна недостатъчност, аритмия и дълго време преди това не е спазвал даваните му препоръки. Определен е като неподходящ да получи човешко сърце, защото при такава операция е необходимо строго следване на имунопотискащите лекарства. Не е бил подходящ и за трансплантиране на сърдечна помпа.
Лекарите не разкриват причината за смъртта на Бенет. Възможно е това да е отхвърляне на органа, инфекция, други усложнения като и при другите пациенти с трансплантации.
С опита от трансплантацията на Бенет "получихме безценна информация, че генетично модифицираното сърце от прасе може да функционира добре в човешко тяло, ако имунната система е потисната адекватно"q каза д-р Мухамад Мохюдин, научен директор на програмата за трансплантации от животни на хора към Мерилендския университет.
В САЩ само за миналата година е имало рекорден брой над 3800 сърдечни трансплантации, но недостигът на човешки органи, дарени за присаждане, се оказва проблем и за Америка и в световен мащаб. Това принуждава учените да търсят възможности за използване на животински органи за присаждане. Успешният опит даде надежда на учените, че органи от генномодифицирани прасета ще могат да помогнат на мнозина нуждаещи се от органи пациенти да получат шанса да бъде удължен животът им. И сега учени от Университета на Мериленд направиха първата трансплантация на сърце от прасе на човек.
Коментари по темата
А ПРАСЕТО КАК Е