burevestnik.bg - Мобилна версия


Правителството прие промени в нормативната уредба за лекарствата

Министерски съвет одобри промени в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, чиято цел е да се преодолее възможността за разнопосочно тълкуване на разпоредбите, информираха от правителствената пресслужба.

Въвежда се възможност при проверка на заявена цена на даден лекарствен продукт, както и при извършване на служебна проверка от страна на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, да се използват публикуваните от държавите-членки цени и методиките за изчисляване на същите, както и базата с данни за цените в референтните държави „EURIPID“. При констатирано несъответствие между двата източника ще се взема предвид по-благоприятната за заявителя цена.

Базата с данни „EURIPID“ е създадена по проект на Европейската комисия, който стартира през 2010 г. с цел широко европейско сътрудничество между националните компетентни органи по ценообразуване и реимбурсиране за осигуряване на достъпност и актуалност на информацията за цените на лекарствените продукти, заплащани с обществени средства, чрез онлайн поддържана база данни. Нейната роля е да улесни дейността по ценообразуване за компетентните органи в съответните държави.

Предвид факта, че ВАС отмени текста от наредбата, според който в ПЛС се включват само INN, плащани от обществен фонд в поне пет от следните държави: Румъния, Франция, Естония, Гърция, Словакия, Литва, Португалия, Испания, Белгия, Чехия, Полша, Латвия, Унгария, Италия, Финландия, Дания и Словения, е необходимо да се въведе изискването международното непатентно наименование, към което принадлежи лекарственият продукт/комбинацията (при комбинирани лекарствени продукти) да бъде включено във фармако-терапевтичното ръководство и медицинския консенсус за лечение на съответното заболяване в процедурата по поддържане на реимбурсния статус. По този начин се уеднаквява режимът при включване на лекарствен продукт в Позитивния лекарствен списък и при поддържане на реимбурсния статус.

В Допълнителните разпоредби се въвежда определение на „лекарствен продукт, който е единствен в международно непатентно наименование“. Необходимостта за включване на посочената дефиниция в нормативния акт е резултат от множеството случаи на погрешното тълкуване на същата, уточняват от МС.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   $VvF

Още от Новини