burevestnik.bg - Мобилна версия


Преговори за договори с клиники в чужбина бавят трансплантациите на бял дроб

Преговори за договори с клиники в чужбина бавят трансплантациите на бял дроб

Изтекъл срок на споразумение по линия на Евротрансплант, организацията, която подпомага донорството и търсенето на органи за трансплантиране, възпрепятства достъпа на български пациенти до трансплантации в чужбина, които не се правят у нас. Това каза пред Zdrave.net председателят на ИАТ д-р Марияна Симеонова. Думите й са повод изразеното желание от българи, чакащи за трансплантация, да се откажат от гражданство, за да получат шанс за живот. 

"През 2013 г. подписахме споразумение с Евротрансплант, което е насочено точно към това и наши пациенти да бъдат включвани в европейската листа за трансплантации. Това споразумение ни даде две възможности. Едната е, че когато имаме орган, който не може да бъде трансплантиран в България, имаме право да го подадем към Евротрансплант и чрез тяхната система за локация да го разпределят по чисто медицински критерии, в една от държавите, в които има нуждаещи се пациенти. По-важната за нас е, този договор ни възможност да търсим клиника в някоя от осемте държави от групата на Евротрансплант, която ще приеме наши пациенти и да сключим договор с нея“, каза д-р  Симеонова.

„Вторият договор, който сключваме с център за трансплантации в държава от Евротрансплант, обаче е с продължителност две години и там имаше забавяне в подписването. Сега трябва да стартираме нова процедура, тъй като вече се кандидатства чрез Евротрансплант, и ако клиниките имат желание и подписваме с тях. Това обаче е процедура, която макар и да върви в момента, ще отнеме време. Евротрансплант не може да заповяда на клиника да приема пациенти, но дава нужната за нас гаранция“, допълни тя.

Един от спешните за трансплантиране пациентие е 29-годишният Адриан Петков, който страда от муковисцидоза. Той е готов да стане австрийски гражданин, тъй като клиниката във Виена, в която досега се извършваха трансплантациите на бял дроб, в момента не приема български граждани. „Вкаран съм в листата на чакащите, но тук, в България. Ние сме в някакъв списък, по някакви формуляри, по някакви точки, имаме някакъв код. Седя и чакам един договор, който да се направи, за да мога да продължа живота си“, каза Андриян пред Нова телевизия.

По думите на д-р Симеонова пък преговорите са трудни, защото вървят първо на национално ниво, после на ниво болница, след това клиника. „Някои болници отговарят, че не могат да приемат чужди пациенти, други казват, че нямат капацитет или пък такава им е политиката. Има такива, които не отговарят, или отговарят, но вече над години искат документация“, каза тя.

Д-р Симеонова допълни, че от 2013 г. насам листата на чакащи е почти изчистена. „От 12 човека, чакащи за трансплантация на бял дроб, 7 вече са трансплантирани, двама са включени в европейската листа още като действаше споразумението, трима са преценени като все още подходящи за лекарствена терапия. За съжаление има два-трима човека, които починаха, те бяха много тежки случаи. В края на годината се добавиха още двама – точно Адриан и още един колега, за които веднага започнахме да търсим оферти, а в последния месец се добавиха още 6 човека“, каза тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ndza

Още от Новини