burevestnik.bg - Мобилна версия


НСЧБ:

Предварителното прекратяване на договор с болница е вменяване на презумпция за вина

Текстът, с който се дава възможност касата да прекратява договор с болница при нарушение, без да се чака решението на съда от обжалване, трябва да отпадне. Това смятат от Националното сдружение на частните болници.

Припомняме, поправката е в Закона за здравното осигуряване, който за втора поредна година се изменя през закона за бюджета на касата за идната година.

„По същество предложението представлява извънредно законодателство, каквото в случая не е необходимо. Текстът вменява презумпция за вина, което освен че показва отношение към договорните партньори е напълно необосновано и немотивирано. Административно процесуалният кодекс е въвел като принцип правото на лицата на съдебна защита срещу административни органи. Този принцип възпроизвежда конституционния принцип за презумпция за невиновност. Обръщането на принципа, каквото по същество представлява предложеният текст, е неприемливо“, отбелязват в становището си от НСЧБ.

„АПК и без това дава право на административния орган да допусне със своя акт предварително изпълнение. Считаме, че тази възможност на кодекса е напълно достатъчна за нуждите на това административно производство. Приемането и прилагането на нормата може да доведе до непоправими последици за лечебните заведения, пострадали от нея, което в последствие е било установено за неправилно от съда“, посочват още от сдружението.

Срещу текста вече се обявиха редица болнични директори, а председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев заяви, че ако той влезе в сила, съсловната организация ще го атакува в съда.

Зам.-здравният министър д-р Ваньо Шарков от своя страна пък коментира, че текстът дава възможност на касата за по-добър контрол.

НСЧБ иска още отпадане на текста, според който новите лечебни заведения, получили разрешение за дейност след 31-ви декември 2016 г., както и болниците с нови дейности не могат да сключват договор или допълнително споразумение за тези дейности с касата за следващата година.

„Самото въвеждане на ограничението за сключване на договори с НЗОК беше мотивирано от невъзможността на НЗОК да контролира разходите за болнична помощ. След въвеждането на идентификация на пациента при постъпване и при изписване от болница, която на 100% гарантира на НЗОК, че пациентът е бил приет и лекуван, подобно ограничение е напълно излишно и необосновано“, посочват от там и отбелязват: „Това само препятства развитието на медицината и инвестициите в българското здравеопазване и трябва да бъде отменено поради отпадналата необходимост.“

Припомняме, същото предложение, със същите мотиви, бе направено и от здравния министър Петър Москов в писмо до управителя на касата. Според д-р Москов този текст е нецелесъобразен, като причина е Националната здравна карта, която също регламентира работата на нови лечебни заведения с касата. „С предложения текст на практика се създава двойна регулация на един и същи процес – възможността новосъздадените лечебни заведения за болнична помощ и тези, които са разкрили нови дейности, да сключат договор с НЗОК“, посочва той. Също така, според здравния министър, чрез предлагания текст на практика се ограничават възможностите на гражданите за подобрен достъп до болнична медицинска помощ.

И след приемането на проектобюджета на НЗОК от Министерски съвет обаче текстът остана в документа.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ekdp

Още от Новини