burevestnik.bg - Мобилна версия


С промени в Закона за приватизацията, предложени от БСП

Предлагат затягане режима на приватизацията на общински болници, включени в НЗК

Включват общинските болници към дружествата от значение за националната сигурност

Предлагат затягане режима на приватизацията на общински болници, включени в НЗК

Държавните и общински болници с над 50% държавно или общинско участие в капитала, включени в Националната здравна карта, да се приватизират при по-строги критерии. Това предлагат депутати от БСП с промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, внесени в парламента.

С промените депутатите предлагат държавните и общински болници, които са част от Националната здравна карта, да се включат в списъка с търговски дружества, които са от значение за националната сигурност на Република България и подлежат на приватизация по критериите в закона за такива дружества.

Предвид факта, че всички болници с над 50% държавно участие са в забранителен списък за приватизация в същия закон, ако бъдат приети, промените ще важат само за общинските лечебни заведения.

„Общинските съвети обикновено отговарят за няколко общини и на всичкото отгоре те нямат компетенциите да осигурят здравеопазването на този здравен регион, който е различен от административния регион. Затова искаме това да бъде на база Националната здравна карта“, обясни за Zdrave.net един от вносителите на промените – доц. Георги Йорданов. Ако дадено общинско лечебно заведение не попадне в здравната карта, собственикът му може да се разпорежда с капитала по свое усмотрение.

Приватизацията на общински болници, започнала преди влизането в сила на промените пък, се довършва по досегашния ред, гласят текстовете.

Според депутатите от БСП, започналата приватизация на общински болници преди приемането на Националната здравна карта застрашава националната здравна сигурност. Промените според тях ще гарантират достъпа до медицинска помощ чрез здравната карта, а освен това ще осигурят достъпна и качествена медицинска помощ както на здравноосигурените, така и на неосигурените.

„Крайната цел, която се поставя чрез предложените текстове е освен повишаване ефективността, ефикасността и икономичността, да се реализира своевременно по-голям социален ефект чрез наличните публични финансови ресурси“, посочват още вносителите.

Предложенията за промени в Закона за приватизацията ще се гледат на заседанието на здравната комисия в четвъртък.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   C4XS

User Avatar Гост 20.03.2018 17:36:58

Никой не иска , лимити , здравни карти , резерви в касата ....................... Скоро мечтите ви ще се сбъднат .

User Avatar Гост 20.03.2018 19:22:42

Мечтите на плебса съшо ще се сбъднат- да не плащат никъде нито здравни осигуровки , нито в брой. Щото няма да има на кой да ги дадат , ще се преглеждат сами пред огледалото

User Avatar Гост 20.03.2018 15:21:58

Няма.

User Avatar Гост 20.03.2018 15:35:17

И здравна карта няма.

User Avatar Гост 20.03.2018 15:18:49

Има ли някъде приватизирана общинска болница?

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 20.03.2018 15:18:41

УмрЕл е нЕкой да си купи губещата битова икономическа единица наречена държавна болница. И за 1 лев не си струва когато има наложени ниски цени от държавната мополна креатура НЗОК. Пък за частна болница и без това плебсът гледа да не плаща. Единствено ако я направиш хоспис с кеш плащания може да изкараш някакви пари от такава инвестиция .Иначе е последната дупка на кавала на социкономиката. Не ,че комунягите не са наясно , те са вече едри капиталисти, просто да покажат колко ги е грижа за простите бузлуджански зомбита, които няма да вденат истината никога

Още от Новини