burevestnik.bg - Мобилна версия


Предлагат изрична законова забрана за продажба на вейпове на деца

Предлагат изрична законова забрана за продажба на вейпове на деца

С промяна в Закона за закрила на детето депутати предлагат да се забрани изрично продажбата на т. нар. „вейпове“ от деца. Предложената формулировка предлага „въвеждане на ограничение за употреба, продажба и предлагане на изделия, различни от тютюневи изделия, бездимни тютюневи изделия, нови тютюневи изделия и нагреваеми тютюневи изделия“, като ограничението е насочено към деца до 18-годишна възраст.

„Голяма част от този тип изделия са с неясен произход и липсата на забрана за употребата и продажбата им е достатъчна да се предлагат все нови продукти с неясна субстанция. Непопадайки в кръга на тютюневите и свързаните с тях изделия, продукти като IQOS, вейпове с и без никотин, дъвки и други остават извън обхвата на действащата към момента нормативна уредба и на изследване въздействието им върху човешкото здраве. В повечето случаи подобен тип изделия повлияват върху здравето, като стават причина за поява на леки до тежки заболявания“, посочват в мотивите си вносителите от ГЕРБ-СДС.

„Освен това изделия, различни от тютюневи изделия, бездимните тютюневи изделия, новите тютюневи изделия и нагреваемите тютюневи изделия наподобяват тютюневи изделия и по този начин се пораждат навици и нагласи в децата, че пушенето е безвреден и приятен навик. Всеки един продукт, наподобяващ изделие за пушене, различно от тютюнево изделие, независимо от състава му и начина му на консумиране, вгражда в децата положителна нагласа към тези изделия, в това число и към тютюневите изделия. Вредите от подобни продукти са както преки, така и косвени“, отбелязват още депутатите.

По думите им освен вредните навици, които се изграждат в децата, под съмнение е и съставът на новите изделия, които се въвеждат ежедневно и които масово се използват от деца. „Привидната „липса на вредни вещества” или „намалените вреди” стимулират децата да използват тези изделия в неумерени количества, като ги консумират продължително време без прекъсване, като по този начин се засилва вредата им върху живота и здравето на децата. Чрез законодателната промяна, която е породена от конституционния дълг на държавата да закриля здравето на гражданите, в частност това на децата, се цели постигне на едно по-високо равнище на защита на детското здраве“, допълват те.

Предложените промени и мотивите към тях вижте тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   qA87

Още от Новини