Очаквано, служебният екип в Министерство на здравеопазването се зае с довършването на медицинските стандарти. Първият от тях, който е публикуван за обществено обсъждане, е проект за промяна на наредбата, регулираща стандарт „Клинична лаборатория“.
С него отпадат голям брой от изискванията за персонала в лабораториите, свързани с наличието на брой лекари в различните лаборатории спрямо тяхното ниво на компетентност. Запазва се изискването структурата по клинична лаборатория да се ръководи от лекар с призната специалност „клинична лаборатория“, но се допълва, че той трябва да работи в нея на пълно работно време.
Причината за предложената промяна е необходимостта да се уредят съществуващи проблеми в практикуването на специалността „Клинична лаборатория“ и организацията на клинично-лабораторния процес, е разписано в мотивите към проекта. Премахването на изискванията за минимален брой лекари и специалисти с висше образование ще осигури възможност да се намалят разходите на лечебните заведения, както и да се преразпределят човешките ресурси в зависимост от потребностите в здравната система, посочват от МЗ.
Целта на предложените промени е да се премахне лошата практика в манипулационните към клиничните лаборатории да се извършват изследвания без приложени критерии за качество, които са вписани в този стандарт, поради практическата невъзможност да се следят, е разписано още в тях.
Чрез промените се въвежда възможност ръководителят на структурата да делегира права по своя преценка и да вменява задължения на лекар без специалност. Това води до яснота на отговорностите, както и стабилизира положението на специализиращите лекари, чиито права и задължения не бяха ясни в стандарта, гласят още мотивите. Повишават се отговорностите на ръководителя на лабораторията и се прекратява практиката за регистрация на множество лаборатории с един и същ ръководител, дори в различни административни области на страната. В същото време, специалистите не се ограничават да работят в друго лечебно заведение, допълват от МЗ.
С проекта отпадат и някои изисквания към болничните лаборатории, като например задължителен минимален обем дейност годишно на едно болнично легло.
Чрез него се въвежда и времево ограничение за започване на анализа за критично стабилни проби. Това на практика намалява и възможността проби от задължителния минимум да се носят из страната на големи разстояния, когато на територията на населеното място има разкрита и работеща лаборатория, независимо от финансирането й и формата й на собственост. Проектът позволява да се приемат и промени в документи на НЗОК, свързани с изискванията за сключване на договори с извънболничната медицинска помощ, най-вече с лечебни заведения за болнична помощ.
С целия проект може да се запознаете тук.
Коментари по темата
Топлата връзка между Център за защита правата в здравеопазването (Стойчо Кацаров) и Георги Тодоров (Медикал Инвест Прима лаб Русе) е причината за това
Някой дърпа яко дявола за опашката.
Димитър Петров и Цибалаб .Корупция .
Защо точно сега? Този , който иска тези промени отваря кутията на Пандора.? Мисля , че някой подвежда министъра, защото няколко стотин лекари вече ще са срещу него.
Защо не се премахне тъпотията НИВА НА КОМПЕТЕНТНОСТ - източник на доходи за притежание на диоломи за специалност без да се работи ?
Тук себ вижда пряката връзка на зам.министър Димитър Петров и лаборотория Цибалаб .Корупция.
И какви са промените, в малки болници ,лабораториите ,които обслужват двадесетина пациента на ден трябва да имат лекар на пълно работно време , а големи лаборатории от доболничната, с по двеста пациента и повече на ден могат и с 0,5 бройка.Това беше с цел да се закрият общинските болници.
Малоумията продължават!!!
Няма такава държава и такъв прост народ! Вместо лекари все повече врачки, баячки, енерготерапевти, фармацевти, леещи восък и куршум и всякакви други шарлатани мамещи хората срещу чудовищни хонорари, а лекарите унижавани, бити и мизерстващи!