burevestnik.bg - Мобилна версия


Предлагат промени в ЗЛЗ заради Военномедицинска академия

Предлагат промени в ЗЛЗ заради Военномедицинска академия

Ведомствените болници да бъдат включени в списъка на лечебните заведения, субсидирани от МЗ по специална методика. Това се предлага с промени в Закона за лечебните заведения, внесени в деловодството на Народното събрание.

Законопроектът е внесен от група депутати от БСП и основната му цел всъщност е да се спре доплащането за лечение на мозъчни аневризми във Военномедицинска академия.

Съгласно споменатата методика, здравното ведомство субсидира няколко болници за финансовото осигуряване на медицински изделия за интервенционално лечение на мозъчни аневризми и артериовенозни малформации по КП 206 „Краниотомии, неиндицирани от травма, чрез съвременни технологии (невронавигация, невроендоскопия и интраоперативен ултразвук)“. Това са столичните „Св. Иван Рилски“, „Пирогов“, и „Св. Анна“, „Св. Георги“ в Пловдив и „Св. Марина“ във Варна. По силата на Закона за лечебните заведения обаче, Военномедицинска академия, където също се извършва такова лечение, не попада сред болниците, които могат да бъдат субсидирани от МЗ. Така пациентите на лечебното заведение са принудени да доплащат суми от по няколко хиляди лева за терапията си във ВМА.

С промяната, предлагана от депутатите от БСП, към списъка на лечебните заведения, които могат да получават субсидия от МЗ, се включват и ведомствените болници, сред които е Военномедицинска академия.

„Невъзможността на лечебните заведения по чл. 5, ал. 1 да получават тези субсидии, обективно изправя техните пациенти пред ситуацията да заплащат това скъпо струващо, непосилно за тях лечение и на практика ги поставя в неравностойно положение и ограничава достъпа им до лечение. Законопроектът цели именно премахването на тази необоснована и по никакъв начин защитима неравнопоставеност“, се посочва в мотивите към промяната.

Депутатите отчитат, че през 2016 г. в лечебните заведения, които получават субсидия за тази дейност на база на сега действащия текст на ЗЛЗ и Методиката за субсидиране на лечебни заведения са преминали 385 пациенти за терапевтична афереза, 813 пациенти за бъбречно заместителна терапия, а за лечение на мозъчни аневризми и артериовенозни малформации – 51. „За сравнение за периода от 2007 г. до 01.07.2016 г. във ВМА – МБАЛ – София са извършени общо 382 мозъчни емболизации и артериографии на венозни малформации (38 средногодишно)“, отбелязва се в документа.

Промяната в закона е и един от вариантите, предложен от министър Николай Петров в отговор на въпрос от депутата Анелия Клисарова, засягащ проблема с ВМА.

Вторият вариант според проф. Петров е договаряне на съвместна дейност между Военномедицинска академия и лечебно заведение, което осъществява интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания. В този случай определеният финансов ресурс на лечебното заведение, сключило договор с МЗ, ще се разпределя пропорционално на извършената дейност между двете лечебни заведения, уточнява министърът в отговора си към народния представител.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ntEJ

User Avatar Гост 05.09.2017 22:35:39

Иван Рилски е на няма и х... разстояние. Просто се правят нормативни еквилибристики да се наливат от още едно място пари във ВМА

User Avatar Гост 05.09.2017 14:12:32

Аман от вас, шапкари

Още от Новини