Предложение за създаване на Закон за съсловната организация и дейността на психолозите в България е внесено в Народното събрание. Проектът е на депутатите от „Обединени патриоти“.
С него се създава Камара на психолозите и се постановява задължителното членство в нея на всички практикуващи професията си психолози. Към момента тези професионалисти у нас са обединени в Дружество на психолозите, което обаче няма статута на съсловна организация.
Задълженията на Камарата според текстовете са обичайните за съсловните организации – да представлява членовете си и да защитава професионалните им права и интереси; да издава официални становища на професионалното съсловие; да изготви Етичен кодекс на психолозите и да упражнява контрол по спазването му; да приеме правила и професионални стандарти за добра психологическа практика и да контролира спазването им; да налага санкции при нужда; да състави и води публичен регистър на психолозите в България.
Камарата трябва също така да участва в организацията, провеждането и сертификацията на квалификационни курсове за продължаващо професионално развитие на психолозите и т.н.
Една съществена разлика със записаното например в Закона за съсловните организации на медсестрите или на лекарите е разпоредбата, според която Камарата на психолозите определя минимални тарифи за заплащане на основни групи психологически услуги.
Припомняме, преди години подобни минимални тарифи бяха приети от Българския лекарски съюз, заради което съсловната организация бе осъдена.
В мотивите си към законопроекта депутатите посочват, че той е обсъждан на национални и регионални срещи с представители на професионалната общност в продължение на 10 години – в периода 2008 – 2018 г., и консултиран с отделни народни представители от различни парламентарни групи и комисии в парламента.
„През последните няколко десетилетия се наблюдават значителни промени в съдържанието и начина на предоставяне на психологически услуги в Европа и България. В процеса на развитие на психологията в Европа психолозите са обучавани и прилагат знанията си съгласно определени правни рамки, които се характеризират с различни образователни традиции, начин на наемане на работа, вид на държавен контрол и регулация на професионалната си практика“, посочва се още в мотивите.
Депутатите отбелязват, че целта на законопроекта е да се уредят в цялост обществените отношения, свързани с устройството, организацията и дейността на съсловната организация на психолозите у нас, както и условията за упражняване на професионалната психологическа дейност, а така също и отговорността на психолозите за нарушение на професионалната етика, правилата и стандартите на добра научно-изследователска и научно-приложна практика.
Според тях регламентирането със закон на съсловната организация ще даде заявка за по-сериозна позиция на съсловието в съвместната му работа с останалите институции във всички сфери на работа на психолозите и ще гарантира по-добра защита на правата и интересите им. Същевременно ще се избегнат неудобствата от регистрирането на множество различни сдружения, което би довело до невъзможност решаването на редица проблеми с регламентацията и контрола на дейността на психолозите, посочва се още в мотивите.
Народните представители от „Обединени патриоти“ отбелязват също така, че в момента България е единствената държава в ЕС без закон, регулиращ съсловната организация и дейността на психолозите, което според тях се отразява изключително негативно на имиджа на България, българските институции и българските психолози в международен план.
Коментари по темата
Ако този законопроект е толкава важен, защо се внася от маргинална партия? Не стигат ли 20 години, за да се разбере, че създаването на съсловни организации със закон е порочно и води до сериозни проблеми във функционирането им. БЛС, Зъболекарския съюз, Съюзът на медицинските специалисти, на фармацевтите и т.н. са повече от казионни и формализирани. Те нямат много общо с членовете си, а членовете им пък, нямат нищо общо с тях. Не е нужен подобен закон. Трябва да се отменят и вече съществуващите закони за съсловните организации. Членството може да е задължително, но обединяването трябва да е доброволно. Достатъчно е да се определи норма за представителност, както е при синдикатите, а самите организации да се създават по общия ред на закона за лицата с нестопанска цел.