Фондът, като идея, е една инвестиция на Българската държава в детското здравеопазване. Втората идея е средствата, които се отделят, да се инвестират възможно най-разумно. Това означава да се дават там, където действително ще помогнат на пациентите. Там, където вече сме успели да договорим условия, които са най-добри за нас и за децата. Това каза в студиото на БНТ директорът на Фонда за лечение на деца проф. Владимир Пилософ.
По думите му става въпрос за малък брой пациенти – 1200 годишно, от които само 300-400 се лекуват в чужбина, останалите остават на лечение в България. „За пациентите в България се предвижда като цяло да бъде доста опростена процедурата по една проста причина. Тези деца, пациенти, които се лекуват в България, кандидатстват обикновено за т.нар "импланти", такива медицински изделия, които по една или друга причина НЗОК не плаща. При това положение, вместо да се губи време по 14 дни да се праща при експерти, които и без това са същите, към които са се отнесли пациентите, ние искаме лекарска контролна комисия на самата болница, това е предвидено или специализиран съвет, каквито са например онкокомитетите при онкологично болни, да дадат своето мнение какъв план на лечение трябва да има дадения пациент, има ли тази документация. Ние придвижваме на обществен съвет - така е предвидено по новия правилник и се решава най-вероятно в много по-кратки срокове, отколкото сега".
Новият правилник на Фонда за лечение на деца в чужбина все още не е факт, поставен е на обществено обсъждане и всеки може да изрази мнение и да даде предложения. Обсъждането на правилника задължително трае 14 дни, а може да продължи и 30. „Нямаше работна група. В Министерството на здравеопазването има достатъчно експерти, които да изготвят проекта. Разбира се, че са се допитали и до нас. Надявам се, след като се получат всички предложения, да се обсъдят разумно и в спокойна обстановка и да се подобри правилника“, каза проф. Пилософ.
Думите на проф. Пилософ са повод анализа на предлаганите промени в правилника на Фонда за лечение на деца, направен от четири неправителствени организации - "Спаси дари на", Български дарителски форум, Национална асоциация на децата и младежите с диабет и "Макове за Мери". Анализът е изпратен до премиера Бойко Борисов и здравния министър Петър Москов с искане проектът на промени в правилника да бъде оттеглен и да се сформира работна група с широк кръг експерти и граждански организации, която да изготви нов проект.
Относно опасенията им, че се създават нови звена при взимането на решения за подпомагане на лечението на деца (лекарски консилиуми, лечебни заведения, клинични и лечебно-консултативни комисии) без да е ясно дали са конституирани, без да са регламентирани срокове за произнасянето им, без санкции при забавяне и без ясно нормативно основание, при което да са длъжни да работят за нуждите на фонда, проф. Пилософ каза: „Важното е да се вземе адекватно медицинско решение. Входящата документация трябва да съдържа тези данни. Те се иска от лекарската контролна комисия, която е към самото лечебно заведение и реално представляват план за лечение на детето“.
Коментари по темата