burevestnik.bg - Мобилна версия


Проучване сочи:

Прекаралите COVID - с 50% по-висок риск от исхемичен инсулт и 80% по-висок риск от гърчове

Необходими са ясни стратегии за справяне с неврологичните разстройства след COVID, категорични са американски експерти

Прекаралите COVID - с 50% по-висок риск от исхемичен инсулт и 80% по-висок риск от гърчове

Прекаралите COVID имат 77% по-висок риск от развитие на проблеми с паметта, а така също 50% по-голяма вероятност да получат исхемичен инсулт. Това е един от изводите, направени от група американски учени от Медицинския факултет на Вашингтонския университет и техни колеги, работещи в здравната система за обслужване на ветераните в Сейнт Луис.

Проучването е продължило една година и резултатите от него са публикувани в списание Nature Medicine. Екипът, ръководен от д-р Зияд ал Али от Медицинския факултет на Вашингтонския университет, е доказал, че мозъчни и други неврологични разстройства се наблюдават при 7% повече от прекаралите COVID в сравнение с контролната група ветерани, които никога не са били заразени с коронавирус.

Това означава, че приблизително 6,6 млн. американци са имали мозъчни увреждания, свързани с техните COVID инфекции, подчертават от екипа.

Освен значително по-високия риск от нарушения на паметта и исхемичен мозъчен инсулт, авторите са установили и други неблагоприятни тенденции.

При прекаралите COVID вероятността от получат гърчове е с 80% по-висока. 43% по-голяма е вероятността от проблеми с психичното здраве като тревожност или депресия. 35% по-голяма е вероятността от появата на главоболие и 42% - на двигателни нарушения като тремор, в сравнение с контролните групи.

Хората, които са имали COVID, са изложени и на по-висок риск от мозъчни травми година по-късно в сравнение с хората, които никога не са били заразени с коронавируса – откритие, което може да засегне милиони, предупреждават изследователите. Най-често срещаното нарушение си остава „мозъчната мъгла“.  

„Резултатите показват опустошителните дългосрочни ефекти на COVID“, посочи в специално изявление д-р Зияд ал Али.

Той допълни, че предишни проучвания са разглеждали по-тясна група от разстройства и са били фокусирани предимно върху хоспитализирани пациенти, докато неговото проучване включва както хоспитализирани, така и нехоспитализирани пациенти и обхваща в наблюденията си 44 неврологични разстройства. Изследователите са категорични, че правителствата и здравните системи трябва да разработят планове за действие в „един свят след COVID“.

„Като се има предвид колосалният мащаб на пандемията, посрещането на тези предизвикателства изисква спешни и координирани глобални, национални и регионални стратегии за реагиране. Засега обаче те липсват“, каза д-р Ал Али.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   D@fP

Още от Новини