burevestnik.bg - Мобилна версия


Преразглеждане на критериите за контрол на хроничните болести, залегнали в НРД 2017, искат от ДСОПЛ

Незабавно преразглеждане и промяна на критериите за контрол на хроничните заболявания и свеждане на контрола по изпълнението им до възможната и извършената дейност на лекаря, регламентирана в наредбата за основния пакет.

Това искат от Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари в писмо до ръководството на БЛС, касата и здравното министерство.

Според приетите преди дни текстове, договорени между БЛС и НЗОК в проекта за рамков договор за тази година, лекарите трябва да плащат от 50 до 100 лв. глоба за всеки пациент, който не е постигнал идеалните стойности за контрол на хроничните заболявания (диабет и сърдечносъдови заболявания), съобщават от ДСОПЛ.

Глобите ще се налагат от РЗОК на всеки 6 месеца след оценка на качеството по критериите, договорени в НРД, а като критерии са заложени идеалните граници на контрол на хроничните заболявания, отбелязват от дружеството.

Санкцията ще се налага за всеки пациент поотделно, като оценката на качеството ще се прави два пъти годишно.

Глобите ще се налагат за постигнатите „незадоволителни“ резултати от лечението, без значение какви причините за това – неправилно поведение на пациента (хранене, двигателен режим, затлъстяване, тютюнопушене, неприемане на предписаните медикаменти, невъзможност да си позволят предписаното от лекаря лечение), неправилно поведение на лекаря (неглижиране на проблема или неправилно лечение), нестабилно протичане на заболяването, посочват още от ДСОПЛ.

„За сравнение, европейските държави, САЩ и Канада отчитат отличен контрол едва на около 30% от хронично болните, въпреки осигурения по-добър достъп до лечение (в повечето страни лекарствата за тези заболявания се заплащат 100 % от осигурителя) – и отчитат тези стойности като успех, а при тези параметри на НРД, за да не бъдем глобявани е необходим 100% контрол. Във всички нормални държави лекарите не се наказват, ако са предписали лечение съгласно международните консенсуси“, посочват още столичните общопрактикуващи лекари и коментират: „В България сме на път да въведем революция в контрола на хроничните болести чрез линчуване на лекарите за това, че помагат на болните.“

„Логичният въпрос след всичко това е: Как лекарят може да е отговорен за постигането на контрол на заболяването, когато от него не зависят: икономическото състояние на пациента (за да може да се лекува адекватно), организацията на здравеопазването (ОПЛ да може да предпише това, което е необходимо), спазването на предписания хигиенно-диетичен и двигателен режим от пациента, спазването на лечебната схема? Общоизвестно е, че хроничните заболявания имат склонността да се влошават - явно лекарите са виновни и за това. Каква е мотивацията на един лекар да поддържа контрола на хроничното заболяване, ако той получава за това 40 лв. годишно, а при „незадоволителен контрол“ ще бъде глобяван 2 пъти по 50-100 лв. годишно“, питат от ДСОПЛ.

Въвеждането на санкции по критериите за качество е незаконно, смятат те и предлагат вместо санкции да се въведат стимули за пациентите и лекарите, постигнали таргетните стойности на качествените критерии и задържали ги във времето.

С писмото на ДСОПЛ можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   np3b

Още от Новини