burevestnik.bg - Мобилна версия


Преразходът за онколекарства започна от първия месец на годината

При запазване на средномесечния разход резервът на НЗОК няма да стигне за покриването му

Преразходът за онколекарства започна от първия месец на годината

10 млн. лв. над заложеното за онколекарства е дала НЗОК още за първия месец от 2018 г. Това сочи справката на Касата за изплатените средства по това перо.

За януари тази година Фондът е изплатил 33,3 млн. лв. за онкомедикаменти в болничната помощ, при заложен общ бюджет от 282 млн. лв.

Ако се следва принципът за изплащане на 1/12 от общия бюджет по перото, то средномесечната сума за тези лекарства би трябвало да възлиза на 23,5 млн. лв. Изплатените за януари средства обаче са с почти 10 млн. лв. повече. Така, ако месечните суми за онколекарства се задържат на това ниво, въпреки увеличението на парите спрямо 2017 г., дефицитът в бюджета на Касата би възлязъл на 120 млн. лв. в края на годината, при това само за онколекарства.

Повече от 1/12 от бюджета си е изплатила НЗОК и за медицински изделия. При общ бюджет от 98 млн. лв. в перото, за първия месец от годината Касата е платила малко над 9,5 млн. лв., вместо 8,1 млн. лв. Така в края на годината при запазване на същите средномесечни разходи бюджетът на Фонда за медицински изделия би бил надвишен с близо 17 млн. лв.

Общият потенциален преразход по двете пера с лекота надвишава целия резерв на НЗОК, заложен за 2018 г., при това не с малко. Припомняме, депутатите решиха тази година резервът на Касата да е 3%, а не 10% от общия й бюджет. Така цялата сума в него възлиза на 114,5 млн. лв. В добавка, 27 млн. лв. от тези пари са предварително определени за дейности в извънболничната помощ, което оставя за „запълване на финансови пробойни“ едва 87,5 млн. лв. Същевременно потенциалното превишаване на заложените разходи за онколекарства и медицински изделия е със 137 млн. лв., или почти 50 млн. лв. повече от наличните в резерва.

Същевременно разходът в болничната помощ за януари е под 1/12 от годишния бюджет, предвиден за лечебните заведения. За първия месец от 2018 г. касата е изплатила на болниците 144 млн. лв., при заложени малко над 1,8 млрд. лв. в перото за цялата година, или 152 млн. лв. средномесечен разход. Ситуацията и тук обаче може да се промени след влизането в сила на новия Рамков договор от 1 април, тъй като Лекарският съюз и НЗОК договориха увеличаване цените на 133 клинични пътеки, което неминуемо ще увеличи разходите за болниците. Предвид увеличаването на средствата за болниците спрямо миналата година обаче, преразход по това перо не се очаква.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   gSjp

User Avatar Гост 20.02.2018 20:07:19

Слушай Финансовият недостиг на НЗОК е около 400 млн. лева Към момента финансовият недостиг на здравната каса за 2018 година е от порядъка на 400 млн. лв. Освен 270 млн. лв., които дължим на болници в чужбина, се оказва, че здравноосигурителната институция дължи и 123 млн. на родни лечебни заведения. Информацията съобщи пред Дарик председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.

User Avatar 999 20.02.2018 12:34:53

Проблемът идва от този, който решава за какво да се харчи, т. е. от правителството. Вместо да се бият в гърдите с хвалби колко много средства са осигурили, да седнат и преценят, какво е възможно да се купи с тези пари. Когато чисто популистки залагаш прекалено много позиции за плащане, преразходът не е по вина на лекарите. Вината е на правителството. Не може да обещаваш всичко на всички и да успееш да изпълниш обещанията си.

User Avatar Гост 20.02.2018 12:14:28

Няма страшно. Ще спестите от лекарския труд гиди комуняги долни.

Още от Новини