burevestnik.bg - Мобилна версия


Преразходът за онкомедикаменти ще е за сметка на фармакомпаниите

Преразходът за онкомедикаменти ще е за сметка на фармакомпаниите

Всички лекарства през 2019 г. ще бъдат разделени на три групи - за домашно лечение, по протокол и за онкологично лечение. Това съобщи управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев по време на съвместната си пресконференция със зам.-министъра на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК Жени Начева.

„Онколекарствата се отделят в отделна група поради причина, че те се заплащат по различен начин от Касата. От една страна се плаща дейността, а от друга - медикаментите. В перспектива от три до пет години се очаква ръстът на лекарствения пазар да бъде главно в областта на онкомедикаментите, поради това и интересът на фирмите е обективен“, каза д-р Дечев.

Той уточни, че спрямо предходния бюджет за тази група лекарства има ръст от 20 млн. лева или 5,5% повече, което компаниите приемали като разумен и обективен ръст спрямо други европейски държави. В рамките на бюджета за онкомедикаменти лекарите имали пълна воля да изписват каквото преценят.

„Оттук натам, ако се получи преразход над 385-те млн. лв., предвидени за онкомедикаменти, договорът, който ще трябва да сключат компаниите, е че този преразход е за тяхна сметка. Ако в даден INN има преразход, а в друг няма, приехме за критерий, че ръстът се поема от компанията, която го е направила, а не от тази, която остава в рамките на планираното“, поясни д-р Дечев. В другите две сфери принципите били абсолютно същите.

„Касата гарантира, че отстъпките, които ще получи за 2019 г., в никакъв случай няма да са по-лоши от тези за 2018 г. Около 160 млн. лв. са отстъпките за тази година. В онкологията без отстъпки е 430 млн. лв. разходът, а след отстъпки е 365 млн. лв.“, уточни д-р Дечев.

Това, което се предлага за разходоефективните терапии, засяга само и единствено лекарствата по протоколи, които Касата заплаща 100%. Не се променя принципът на включване на лекарства в позитивния списък, променя се само контрола за оценка на здравните технологии, допълни Жени Начева.

Д-р Дечев уточни, че ако при напълно идентични лекарства като показания и противопоказания за дадено заболяване ще се изписва най-евтиното, за да се спести ресурс. По-скъпата терапия пациентът ще трябва да си плати изцяло.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   C4ZN

User Avatar Ненова 04.11.2018 14:56:17

Това ще изгони много компаннии...запасете се с лекарства, защото сега ще почнат да изчезват позиции, особено оригинални, а не генерици. Някои раково болни вече ще умират не само от липса на пари за тяхното лечение, не само от липса на подготвени лекари, но вече и от липса на лекарства да заболяватето им, които просто няма да се внасят и договарят, отделно пък внесените ще се изнасят...пълна каша.

User Avatar Гост 02.11.2018 19:57:38

Още фармацевтични фирми ще се разкарат от страната на червените простаци продължаващи да ги изнудват да се придава евтино под себестойността. Алооо пазарът тук е малък, няма навалица, отиват си доста фармафирми от него и ще продължават да се махат с това поведение. Не си направихте изводи колко много лекарствени позиции се оголиха заради правителствената ви марксистко ленинска политика в здравното дело.

User Avatar Гост 02.11.2018 16:37:27

"Променя се само контрола за оценка на здравните технологии, допълни Жени Начева" - т. е. премахва се контрола по оценката на здравните технологии, която ще се решава от НСЦРЛП

User Avatar Гост 05.11.2018 08:12:46

НСЦРЛП какво общо има с оценките на здравни технологии? А и нали тази оценка е редно да се прави не само за медикаменти, но и за диагностични дейности, за медицински дейности? Тези хора са доста некомпетентни в решенията си

Още от Новини