burevestnik.bg - Мобилна версия


Прието: УБ „Лозенец” вече не е правителствена, става търговско дружество

Прието: УБ „Лозенец” вече не е правителствена, става търговско дружество

Пререкания и лични нападки за пореден път белязаха приемането на законови промени в парламента.

Работата на Народното събрание започна с разглеждане на приетите вчера от здравната комисия изменения в Закона за лечебните заведения, чиято първоначална идея беше промяна в статута на УБ „Лозенец” и преобразуването й в Национална педиатрична болница и които между първо и второ четене се превърнаха в правила за управляването на университетски болници от висши училища.

Първоначалната идея за отнемане статута на УБ „Лозенец” на правителствена болница бе изпълнена. С измененията тя вече няма да е ведомствената болница на Министерски съвет, а ще стане търговско дружество като всички останали държавни лечебни заведения.

По-голямата част от измененията уреждат правилата, по които едно висше училище може да управлява университетска болница. Министерският съвет ще одобрява проект на договор, с който се уреждат отношенията между министъра на здравеопазването и ректора на съответното висше училище относно предоставяне управлението на държавното лечебно заведение. С договора се уреждат правата и задълженията на висшето училище, свързани с управлението на лечебното заведение; финансовите ангажименти към лечебното заведение; отговорността на висшето училище по отношение финансовото състояние на лечебното заведение и др.

Уреждат се също така правилата за продажба на обособени части от съответното лечебно заведение, извършването на разпоредителни сделки с дълготрайни материални активи, отдаването под наем на движими вещи.

Всички тези промени според БСП обаче ще доведат в крайна сметка до отказ на висши училища да управляват болници и, в частност – до закриването на болница „Лозенец”.

„Казват, че пътят към ада е постлан с добри намерения. Днешният дебат беше иницииран с една цел: иницииране създаването на педиатрична болница. Днес говорим за други неща – алгоримът, който позволява висишите училища да имат собствени болници, и прекият резултат е, че ние ще откажем висшите училища въобще да мислят тази идея – те ще се отакажат при тези условия да я придобият”, коментира депутатът от левицата доц. Георги Йорданов.

„На второ място ние ликвидираме правителствена болница и на трето място правим всичко възможно да опорочим съществуването на Медицинския факултет към СУ и да поставим под въпрос съдбата на около 1000 студенти по медицина”, допълни той. „Стигнахме дотук, защото действаме като слон в стъкларски магазин. Тези неща трябва да се обсъждат, но не в порядъка на това, което правим днес. Защото днес приемаме сериозни изменения в дейността на университетите без становището на министъра на образованието. Тези университети са държавни и те се подчиняват на своя принципал – министъра на образованието. Правим промени, които засягат ведомствените болници отново без да вземем становище на съответните министри, като им предлагаме условия, с които те почти съм сигурен, че няма да се съгласят”, посочи още доц. Йорданов.

Той заяви, че БСП не е съгласна „Лозенец” да стане търговско дружество, защото болница със 140 легла и над 800 души персонал не може да функционира като такова и ще фалира. „При съвременния начин на плащане болница със 140 легла и 800 човека персонал не може да съществува. По-коректно е да я закрием, защото иначе я хвърляме в агония. Но е хубаво след няколко месеца да й разпродадем имотите и там да изникне търговски комплекс”, иронизира доц. Йорданов.

„Минахте към фалшивите новини”, репликира го председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова и посочи, че в предложенията за промени е регламентиран строго начинът на продажба на части от лечебно заведение. „Гарантирали сме който управлява болницата без решение на Министерството на здравеопазването и Министерския съвет да не може да продава нищо. Моля да вникнете в съдържанието на това, което предлагаме”, коментира тя и заяви, че управлението на болница „Лозенец” трябва да се оптимизира. „Защото наистина със 140 легла да се поддържа около 900 човека персонал е нереалистично и нерентабилно. Във всички случаи ще се намерят по-добрите мениджърски решения. Ако тя се управлява праилно, може да бъде една от много успешните болници. И ние я поставяме в равна конкурентна среда с всички останали болници. Това е справедливо спрямо всички останали лечебни заведения. Наличната база, специалистите ще привлекат много пациенти и това вече е умението на мениджърите да управляват лечебното заведение така, че да го водят към финансова стабилност и просперитет”, подчерта д-р Дариткова.

Тя възрази и на думите на доц. Йорданов, че ако не е търговско дружество, болницата няма да трупа дългове. „Не е вярно, че като не са търговски дружества, болниците не трупат задължения – болница „Лозенец” е натрупала десетки милиони левове задължения не като търговско дружество”, припомни тя и отбеляза, че в промените е разписана възможността лечебното заведение да запази акредитацията си като университетска болница.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %Zcs

User Avatar лекар 05.02.2019 14:30:06

Пълни смешници. Иска ми се да ви кажа да си е**те мамата ама ще се върне и върху мен. Та затова- останете си със здраве и "благодаря за рибата"!

Още от Новини