burevestnik.bg - Мобилна версия


Проблем с достъпа до здравеопазване, доплащането и липсата на кадри отчете доклад на ЕК за България

Проблем с достъпа до здравеопазване, доплащането и липсата на кадри отчете доклад на ЕК за България

Достъпът до здравеопазване в България продължава да се проблем за населението, въпреки че има известно подобрение в тази насока. Това се отчита в доклад на Европейската комисия, представен днес по време на VI Национален конгрес на пациентските организации, чието мото тази година е „Универсален достъп до здраве“. Данните от доклада бяха изнесени от представителя на ЕК Филип Домански от генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“.

Докладът отбелязва, че през 2011 г. страната ни е била сред последните три от държавите от ЕС с най-лош достъп до здравеопазване. Все пак, отчете Домански, три години по-късно България отчита известен напредък и се изкачва с три позиции по-напред.

„Все още има определени групи от населението със затруднен достъп до здравеопазване, като обикновено това са хората с ниски доходи“, посочи в тази връзка представителят на ЕК.

Друг сериозен проблем в доклада на Брюксел е свързан с ниския дял на публичните разходи за здравеопазване в България в сравнение с общите разходи – у нас те са 51,6%, като средно за ЕС нивото е 76,2 на сто.

88% от населението в България е здравноосигурено, сочат още данните в доклада.

Страната ни е на първо място в ЕС по сърдечносъдови заболявания, продължителността на живот е една от най-лошите сред страните от ЕС, а нивото на детската смъртност все още е над средното за съюза, сочат още мрачните констатации в доклада. Изключително голям е проблемът с напускащите медицински кадри, е посочено в него, като според данните на ЕК всяка година 90% от новозавършващите лекари в България решават да емигрират. Не по-малко притеснителен е проблемът и с медицинските сестри, чийто брой у нас е двойно по-нисък от нивата в Европейския съюз. Ето защо поради всички тези проблеми от Брюксел препоръчват значителни реформи като подобряване на обхвата на здравното осигуряване и на достъпа до здравни услуги, както и намаляване на доплащането от страна на пациентите.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   nebA

User Avatar Гост 30.06.2017 09:02:42

"„Все още има определени групи от населението със затруднен достъп до здравеопазване, като обикновено това са хората с ниски доходи“, посочи в тази връзка представителят на ЕК." Да бе, да, няма друга страна където достъпът да е толкова лесен. Няма значение имаш или нямаш пари. Да е останал някой ром нелекуван. А отчете ли доклада за гаврите с лекарите, за политиката, водена срещу тях, как медиите насъскват населението срещу тях и ги изкарват какви ли не. Колко много има още за такъв доклад, ама на някои това не е удобна тема.

User Avatar Никодимчо 30.06.2017 07:25:03

Не знам дали има държава с по-лесен достъп от нас - по всяко време, когато ти скимне, за един ден можеш да идеш при дж-пи, специалисти, изследвания да направиш, в болница да влезеш..., че и да излезеш.

User Avatar Гост 29.06.2017 23:26:06

Накъртващо манипулирани данни и изводи. Кой ли има полза?

Още от Новини