През втората година от действието на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести (2021-2025 г.) за реализация на заложените в нея цели са похарчени 190 000 лв., сочат данните от отчета на НЦОЗА за 2022 г.
От институцията, определена за координатор на дейностите по програмата, уточняват, че 54 000 лв. от тази сума са били изразходвани за дейности, насочени към намаляване на рисковите фактори, водещи до поява на хронични незаразни болести, като средствата са били разпределени към всички РЗИ в страната и към самия НЦОЗА.
Две РЗИ-та са получили финансиране за работа, насочена към конкретни групи заболявания.
РЗИ – Кърджали е получила 54 000 лв. за организиране на онкологичен скрининг за рак на гърдата, на маточната шийка, дебелото и правото черво, както и на информационни кампании сред здравнонеосигурени жени и на хора с фамилна обремененост за раково заболяване на дебелото черво. За организирането на скринингови кампании и други дейности, насочени към ранно откриване на сърдечносъдови заболявания, на РЗИ – Пловдив са били предоставени 34 000 лв., а всички регионални инспекции са били финансирани с общо 48 000 лв., за да организират здравнообразователни мероприятия на регионално ниво с тематика диабет тип 2.
В отчета си за изминалата година обаче от НЦОЗА посочват, че срещат определени трудности при реализацията на националната програма, един от които е липсата на кадри.
„Остава недостатъчен кадровият потенциал на всички нива (МЗ, РЗИ, НЦОЗА) - не са включени достатъчно експерти, които да съдействат за управлението, координацията и реализирането на програмата, а човешките ресурси в РЗИ за изпълнение на дейностите по промоция на здраве и профилактика на болестите са силно ограничени“, подчертават от центъра.
Според тях липсва и интерес за заемане на позиции, свързани с промоцията на здраве и превенцията на болестите, а в РЗИ и НЦОЗА има текучество на кадри поради ниското заплащане. Друга сериозна пречка е и недостатъчното сътрудничество между МЗ и други ведомства по проблемите на програмата, отразяващо принципа „Здраве във всички политики“.
Друг извод в отчета е, че постоянният проблем с финансирането води до обезпечаване само на малка част от заложените по програмата дейности, особено през последните месеци на годината.
Поради тази ограниченост липсва възможност за закупуване на дълготрайни материални активи, които биха помогнали за въвеждането на нови и подходи в промоцията на здраве и превенцията на хроничните незаразни болести, казват още от НЦОЗА. Според тях липса на средства е пречка за организирането на срещи с популярни личности, режисирането на филми със здравна тематика, организирането на празници и други масови прояви. Ако има по-добро финансиране, ще могат да бъдат организирани и обучения на терен със специалисти по програмата, смятат от там.
Коментари по темата