burevestnik.bg - Мобилна версия


Проблемите на хората със забавени ТЕЛК решения продължават, алармира омбудсманът

Проблемите на хората със забавени ТЕЛК решения продължават, алармира омбудсманът

Проблемите на хората със забавени ТЕЛК решения продължават. За това сигнализира в нова препоръка омбудсманът Диана Ковачева. Препоръката е изпратена до служебния вицепремиер и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров, до служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев и управителя на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов, като в нея за пореден път настоява да се предприемат необходимите действия за възобновяване на всички забавени плащания към хората с увреждания, тъй като хаосът в системата продължава.

Проф. Ковачева очертава три групи проблеми, които все още не са решени.

Първата група проблеми е във връзка с първоначално обявените списъци от само 1600 души със забавяне при преосвидетелстването, подадени от Министерството на здравеопазването (МЗ) към Националния осигурителен институт (НОИ) и Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Останалите хора с увреждания, които не са включени в първите списъци, са принудени да чакат последващи действия, като през това време отново са без нужната им подкрепа.

Омбудсманът подчертава още, че освен това въпросните списъци не са достъпни до засегнатите граждани и по тях не могат да бъдат правени предварителни справки. Това също създава значителни затруднения за хората, които получават подкрепата си по пощите, тъй като те са принудени да се редят на огромни опашки в периода на изплащане на пенсиите, за да проверят дали са включени в списъците.

Следващата група от проблеми е, че от първоначално обявените за включени около 1600 лица, възобновяване на полагащата им се подкрепа от НОИ реално са получили едва 962 лица.

„Разликата между възобновените средства и предварителните данни повдига въпросите за причините, поради които са отпаднали над 600 лица и за начина на вземане на решения. Обезпокоителни са данните в жалбите на гражданите, че основен критерий за включването на гражданите в списъците е „подаването на заявление-декларация за преосвидетелстване не по-късно от три месеца преди изтичане на срока на експертните им решения, но в тримесечен срок от датата на заявлението ТЕЛК не се е произнесъл за вида и степента на увреждане/степента на трайно намалената работоспособност”, пише омбудсманът.

Третата група от взаимосвързани проблеми отново е във връзка с информацията, публикувана на официалните страници на НОИ и на МТСП, потвърдена и в жалбите на гражданите – за изискване хората с увреждания да са подали заявление-декларация за преосвидетелстване не по-късно от три месеца преди изтичане на срока на експертните им решения. Това се случва дори при започнати и неприключени производства, преди влизане в сила на последните изменения на Закона за хората с увреждания и Закона за здравето.

В заключените Диана Ковачева отново настоява за ускорено предоставяне на информация от здравното министерство и незабавно възобновяване на полагащата се подкрепа към всички правоимащи, без да има повече забавяния и въвеждане на допълнителни, ограничителни условия.

С пълния текст на препоръката на националния обществен защитник можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   QyvB

Още от Новини