burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Григор Горчев, онколог:

Проблемът със здравната реформа е политически

Българската жена е много болна, а най-важните причини за това са липсата на профилактика, здравна култура и най-вече - неадекватна първа медицинска помощ

Българската жена е много болна, а най-важните причини за това са липсата на профилактика, здравна култура и най-вече - неадекватна първа медицинска помощ. Това заяви проф. Григор Горчев пред БНТ.

Той отбеляза, че при онкологичните заболявания се налага да се действа бързо и оперативното лечение да не се отлага за повече от месец, за да се избегнат сериозните усложнения и тъй като списъкът с чакащите за операция е много дълъг, лекарите се стараят да компенсират с други методи. „Здравната каса е лимитирала 125 пациенти с рак на шийката и рак на тялото на матката за миниинвазивна хирургия в нашата болница. Като минем лимита става много сериозен проблем, защото няма как да обясня на 126-тата пациентка, че тя примерно трябва да плати 8 000 лева, колкото струва тази операция и компенсираме с други методи на лечение“, поясни проф. Горчев.

„Най-болна е здравната система и тя произвежда болно общество. 25 години се въртим в един кръг. Проблемът е политически. Както образованието, така и здравеопазването е национален приоритет и трябва всички политически сили да се обединят около него. А виждате, че всяка една партия, която дойде на власт, идва със собствена програма. Нямаме общност, нямаме единство, нямаме разбирателство по отношение на здравната реформа. Здравната реформа се прави с лекари, с пациенти. Това е една съвкупност от модели, които трябва съвсем коректно да се изпълняват“, каза онкологът, който преди дни беше награден от президента Росен Плевнелиев с орден „Стара планина“.

„Системата е такава, че говорим само за пари. Гледаме на болния като на Х сума. Има много сериозна нужда от истинска реформа. Тя не е само нормативни актове. Тя е разбирателство между гилдията, администрацията и пациентските организации“, допълни проф. Горчев. Според него държавата е мащеха и по отношение на въвеждането на технологии, щадящи пациента. „Когато започнахме да работим с роботика, бяхме първи в Източна Европа. Сега изоставаме само с три роботизирани системи. Не знам къде е проблема. Получаваме и разбиране, но според мен става въпрос за бюрокрация, която спъва развитието“, каза проф. Горчев и припомни, че работата на екипа му в областта на роботиката е била призната първо в САЩ и след това у нас.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   EV$K

Още от Новини