burevestnik.bg - Мобилна версия


Проект: Директорът на въздушната спешна помощ ще подлежи на ежегодна атестация

Проект: Директорът на въздушната спешна помощ ще подлежи на ежегодна атестация

Директорът на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха трябва да има най-малко една година стаж в лечебно заведение с основен предмет на дейност осъществяване на спешна медицинска помощ или в структура на лечебно заведение, осъществяваща медицинска помощ на пациенти със спешни състояния и да има придобита квалификация по здравен мениджмънт. Това става ясно от проекта на Правилника за устройството и дейността на Центъра за  спешна медицинска помощ по въздуха (ЦСМПВ), публикуван за обществено обсъждане.

Директорът ще бъде работодател на всички останали 67 души, работещи в Центъра, и ще подлежи всяка година на атестация. Според проекта основните цели на атестирането са да се установи нивото на управленските умения на директора и на необходимата му за целта професионална квалификация; да се оцени процесът на управление и резултатите от него, в т.ч. постигнатото и планирано подобряване на дейността на центъра и да се оцени изпълнението на функциите и задачите, регламентирани в нормативните актове и длъжностната характеристика на директора. Атестирането ще се извършва от комисия, определена от министъра на здравеопазването за всеки конкретен случай, в срок до два месеца след изтичане на срока от предходното атестиране, а директорът ще бъде уведомяван за деня на атестацията не по-късно от пет работни дни преди провеждането й. Министърът на здравеопазването може да прекрати с предизвестие договора на директора, ако той е получил крайна оценка „отрицателна“. 

И директорът, и заместникът му ще бъдат назначени след провеждане на конкурс, като изискването за зам.-директора е да има призната медицинска специалност и придобита квалификация по здравен мениджмънт.

ЦСМПВ ще е лечебно заведение с непрекъснат денонощен режим на работа, а работният график ще се изготвя на базата на 12-часови дежурства и екипна организация на труда. Дейността на центъра ще се осъществява от стационарни диспечерски екипи в координационната централа и мобилни спешни екипи, които включват реанимационни екипи, лекарски екипи, долекарски екипи и домедицински екипи.

Координационната централа ще осигурява оперативното ръководство при оказване на спешна медицинска помощ по въздуха, като ще възлага изпълнението на екип за спешна медицинска помощ по въздух след разрешението на МЗ за ползването и активирането на въздушния транспорт и ще участва в координацията на изпълнението на полетите. Мобилните екипи ще осъществяват спешна диагностика и лечение на остро настъпили нарушения на жизненоважни функции на заболели и пострадали лица. 

Центърът ще оказва спешна помощ на местопроизшествието и по време на транспортирането на заболели и пострадали лица, ще осигурява медицински специалист или екип при необходимост от въздушен транспорт на донори на органи и на органи, предназначени за трансплантация и на кръв и кръвни съставки, ще осигурява медицински специалист или екип при извършване на въздушен транспорт за нуждите на МЗ при необходимост от придружаване.

Предвижда се в ЦСМПВ да се осъществява обучение на специализанти по спешна медицина и да се провеждат курсове за продължителна квалификация на медицински специалисти, след издаване на одобрение от министъра на здравеопазването.

На работещите в ЦСМПВ ще се изплаща допълнително възнаграждение за специфични условия на труд при участие в поне един полет в съответния месец, в размер не по-малък от 300 лв. месечно.

Пълния текст на проекта може да видите тук, а на мотивите към него - тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   3SZ#

User Avatar мама, я льотчика люблю 12.07.2023 08:53:48

Изискването за зам.-директора е да има призната медицинска специалност и придобита квалификация по здравен мениджмънт. Значи директорът може да е пенкилер, напр. бивша летателна фуражка, близка на пРезидента.

Още по темата