По повод зачестилото предлагане на т.нар. „бързи тестове“ за диагностициране за възможно заразяване с коронавирус, Върховната административна прокуратура (ВАП) изиска информация от министъра на здравеопазването - как Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) осъществява контрол при използването на въпросните медицински изделия, съобщиха от държавното обвинение.
Действията на прокуратурата са във връзка с ангажиментите й по спазване на законността и защита на обществения интерес и са свързани с недопускането на възможни злоупотреби, включително продажбата на фалшиви тестове за COVID-19, уточняват оттам.
От Прокуратурата припомнят, че съгласно действащото цаконодателство право да предлагат тези изделия имат регистрирани юридически лица. ИАЛ следва да извърши проверка - регистрирани ли са съответните медицински лаборатории и/или здравни заведения, които предлагат т.нар. „бързи тестове“, както и дали работят със сертифицирани реактиви, съдържащи инструкции за употреба и етикет, дали спазват вътрешния контрол и дали отговарят на съответния стандарт.
Коментари по темата
В Германия не се правят "бързи" тестове.
Това е в резултат на неистините, които се говорят от оперативните лидери. Освен това, на прокуратурата трябва да е наясно, че реактивът е част от самия тест. Освен това, не съм сигурен, че точно ИАЛ проверява това