burevestnik.bg - Мобилна версия


ARPharM:

Променените критерии за биологично лечение рискуват здравето на пациентите

Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM) изказа силни опасения от промяната на критериите за изписване на биологични лекарствени продукти и безинтерферонови терапии за лечение на хепатит С. Припомняме, решение за това беше гласувано на заседание на Надзорния съвет на НЗОК от 1 декември.

„Икономическата целесъобразност се поставя пред медицинската експертиза и европейските и български терапевтични ръководства, без да се вземат предвид спецификите при лечението на отделните пациенти“, се посочва в позиция на ARPharM, изпратенa до ръководството на НЗОК и председателя на Надзорния съвет.

От ARPharM предупреждават, че финансовата стойност на терапията, а не медицинската преценка на компетентния лекар, става водеща при избора на лечение. Допълнително се рискува здравето на пациентите, тъй като освен по терапевтичен ефект, лекарствата се различават по профилите си на безопасност и взаимодействие с други химични субстанции, както и по противопоказанията, които имат, заявяват от асоциацията. Пренебрегва се фактът, че медикаментите с различно INN от една терапевтична група не са взаимно заменяеми и изборът на лекаря не може да се вменява по административен път, което да рискува най-добрия терапевтичен изход за пациента.  От там допълват, че Надзорният съвет на НЗОК се натоварва с функции и отговорности, които са в компетентността на медицинските специалисти и следователно са възможни неблагоприятни терапевтични последици за лекуваните хора.

От ARPharM изтъкват и редица юридически пречки за приложение на новите правила, както например, че се създават условия за ограничаване на конкуренцията чрез създаване на фактически монопол на един лекарствен продукт за сметка на всички останали. Създават се предпоставки за забавяне на достъпа до най-подходящата терапия на пациентите в противоречие с действащите законови и подзаконови нормативни актове, се отбеляза още в становището.

От Асоциацията допълват, че подкрепят усилията на НЗОК в посока разширяване на достъпа на българските пациенти до лекарствено лечение, в това число иновативни терапии, при контролиран ръст на разходите на НЗОК за лекарства, съобразен със здравните потребности на населението. От там припомнят, че са съдействали за въвеждането на механизъм за оценка на здравните технологии у нас, както и за провеждането на ефективно договаряне на отстъпки за медикаменти без аналог, с което се позволи лечението на по-голям брой пациенти при ограничения ресурс, с който НЗОК разполага. Съгласно данни на НЗОК се очаква отстъпките, предоставени от фармацевтични компании през 2016 г, да достигнат 90 милиона лв.  Въпреки това са категорични, че въпросното решение ще доведе до неблагоприятни последствия за лечението на пациентите, както и до възможни юридически усложнения.

След вчерашното заседание на НС на НЗОК заместник-здравният министър д-р Бойко Пенков коментира темата, посочвайки, че в една група ще бъдат обединени медикаменти, които са взаимно заменяеми. „Там, където са еднакви и показанията са абсолютно еднакви, и противопоказанията са абсолютно еднакви, тогава трябва да се избере икономически най-изгодното лекарство“, заяви той, цитиран от bTV.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   LjXh

Още от Новини