Мерки за наблюдение на лекарствени продукти от Позитивния лекарствен списък и за ограничаване на износа им, когато е установена липса или недостиг на територията на страната. Това е една от основните промени, залегнала в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, който е внесен за разглеждане в парламента.
За целта Експертен съвет към Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) ще изготвя списък с лекарствени продукти, за които може да се ограничава износът. Целта на това предложение е в изготвянето на списъка да участват представители на различни институции, които имат отношение към лекарствената политика и лекарствената регулация, е отбелязано в мотивите.
ИАЛ ще публикува на интернет страницата си списъка и търговците на едро с лекарствени продукти ще са длъжни да уведомяват агенцията, когато планират да извършат износ на тези лекарствени продукти. Преди изготвянето на списъка на медикаментите, за които може да се ограничава износът ИАЛ ще изготвя списък на наблюдавани лекарствени продукти, който ще съдържа лекарствените продукти, за които през последните три месеца в ИАЛ са постъпили уведомления, че предстои износ.
Списъкът ще съдържа лекарствени продукти от Позитивния лекарствен списък, за които въз основа на проверка от ИАЛ и регионална здравна инспекция (РЗИ) се установи, че е налице липса или недостиг. Когато се касае за лекарствени продукти, заплащани от Националната здравноосигурителна каса в проверките ще участват и служители от НЗОК. Проверките ще се правят в ясно регламентирани случаи, а именно когато е налице забавяне или отказ от страна на търговец на едро с лекарствени продукти да изпълни заявки на 5 различни аптеки в рамките на един месец за доставки на съответните лекарствени продукти, става още ясно от мотивите.
Лекарствените продукти, включени в ограничителния списък, ще могат да се изнасят, когато в срок 5 работни дни от постъпването на уведомлението ИАЛ не издаде заповед за ограничаване на износа. Изпълнителната агенция по лекарствата ще има право да издаде заповед само в случаите, когато на базата на извършен анализ се установи, че съществува липса или недостиг от съответния медикамент у нас.
С цел засилване на административния контрол се въвеждат и по-строги административнонаказателни разпоредби за нарушения на правилата относно паралелния износ, предвиждат още промените. Залагат се по-високи санкции при извършване на нерегламентирана търговия с лекарства, включени в ограничителния списък, като за търговците на дребно глобата е в размер от 10 000 до 20 000 лв. при първо нарушение и от 25 000 до 35 000 лв. при повторно нарушение. При търговците на едро имуществената санкция е в размер от 10 000 до 25 000 лв., а при повторно нарушение разрешението за търговия на едро се отнема със заповед на ИАЛ. За всеки, който извърши износ на лекарствени продукти в нарушение на разпоредбите за износ на лекарствени продукти от закона, е предвидена глоба, съответно имуществена санкция, в размер от 50 000 до 100 000 лв.
Припомняме, преди дни пациентски организации отново повдигнаха темата за износа на медикаменти от страната. Часове след това от Министерство на здравеопазването отговориха, като посочиха, че работата по създаването на информационната система за мониторинг на недостиг на медикаменти, залегнала в промените в закона за лекарствата, вече е стартирала.
Коментари по темата
Ако ще да спрат всякакъв износ от България на лекарства, МЕДИКАМЕНТИ И ВАКСИНИ ПАК ЩЕ ЛИПСВАТ. Защото ги планират ниско интелигентни същества в МЗ и НЗОК , които не могат да си планират и кога да купят хляб за в къщи ,камо ли такава сложна задача с данни, анализи и планиране. Този фарс е просто начин ДА СЕ ОТКЛОНИ ВНИМАНИЕТО И ДА НЕ СЕ ПРИЗНАЕ ,че имат проблеми с кадрите по министерства, агенции и фондове, които просто са некадърни и не знаят как се организира лекарственото и ваксинно снабдяване в една държава. Да не говорим колко фармафирми се изнесоха с медикаментите си последните 3 години и оголиха дупки в списъка на лекарства. Защото оня ляв педал на Коминтерна Пeшко ги изнудваше да продават под себестойността на продукта си на герберокомунистическото правителство
И сега има глоби, ама няма лекарства. Отново имитация на дейност.
Как в проверки ще участват служители от НЗОК, като те са толкова прости, че не знаят какво е "паралелен износ"?
Ще им направят семинар по европроект в Риу Правец и ще им го обяснят.