burevestnik.bg - Мобилна версия


Променят критериите за базите за обучение на бъдещите лекари

Променят критериите за базите за обучение на бъдещите лекари

Министерството на здравеопазването предлага промени, свързани с изискванията към лечебните заведения, които извършват обучение на студенти и специализанти. На практика това е следващата стъпка в измененията, свързани с образованието на медиците, след като преди дни ведомството предложи промени и по отношение на реда за самите специализации. 

Целта на промените е да бъдат създадени условия повече лечебни заведения да могат да кандидатстват за получаване на одобрение за обучение на студенти и/или специализанти, посочват в мотивите си от ресорното ведомство.

В проекта на Наредба се предлага и оптимизация на изискванията към лицата, които могат да бъдат включвани в експертните комисии за проверка на съответствието.  В момента лечебните заведения имат право да обучават студенти и специализанти, само ако са получили одобрение от министъра на здравеопазването, твърдят от МЗ. Това, което се предлага с проекта, е в състава на експертната комисия да се включват лица, заявили желание да участват в тях и които са включени в списък, утвърден със заповед от министъра на здравеопазването. Те трябва да притежават не по-малко от една година опит в организирането, координирането и провеждането на обучение на студенти.

Променя се и съставът на комисията, като отпада изискването в нея да влизат лекар, юрист и икономист. Отпада и изискването Експертната комисия да извършва проверка на съответствието на лечебното заведение на място, като се предлага това да се прави „при необходимост“. В мотивите се посочва  още, че с измененията „ще се облекчи и процесът по извършване на проверка на съответствието на лечебното заведение с критериите и условията на наредбата, включително избягване на допълнителното финансово натоварване на кандидатстващото лечебно заведение, свързано със заплащане на командировъчни разходи на експертната комисия.“

Лечебните заведения ще имат по-голяма ангажираност към обучението, като за целта е предвидено изискване за договореност на кандидатстващата за одобрение структура с друга база за обучение за модулите и разделите от практическото обучение по съответната следдипломна специалност, които лечебното заведение не може да проведе, посочват от МЗ.

Регламентирани са голям брой индикатори за изпълнение на критериите, на които трябва да отговаря структурата и организацията на дейността в лечебното заведение, необходимото оборудване и квалификацията на персонала, като голяма част от тях не са пряко свързани с провеждането на обучение, допълват от ведомството. 

Така например се намалява изискването за броя лекарите в базите за обучение, като вместо двама лекари специалисти на трудов договор, ще е възможно там да има и само един.

Промяна има и по отношение на критериите за организация на дейността на лечебното заведение, свързана с обучението на бъдещите лекари. Отпада например изискването клиниката или отделението, което ще извършва обучение, да осъществява медицинска дейност от поне второ ниво на компетентност, както и „не по-малко от 30 % от преминалите болни да със заболявания, лечението на които изисква второ и по-високо ниво на компетентност, когато е приложимо“.

С целия проект може да се запознаете тук. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   #vye

User Avatar Дядо и внуче 30.06.2021 23:13:42

"професори"- всички университети са де факти приватизирани от наследниците на няколко бивши соц-фамилии и всички отговорни институции се правят на разсеяни.... Какво ново на компетентност очакваме от псевдо-хабилитати...

User Avatar Гост 30.06.2021 10:28:45

Т.е. някой, който е взел специалност хирургия преди една година, ще може да е завеждащ на отделение и да провежда обучение на специализанти...

User Avatar Гост 30.06.2021 10:46:49

А друг с титла и 1000 публикации, за когото всички под сурдинка знаят колко може обучава. Професурата не зависи от добрата диагностика и практически умения, а от писмената работа.

User Avatar Някой 30.06.2021 13:21:51

Много тъп коментар! Явно си служебен разбирач. Срам!

User Avatar Гост 30.06.2021 15:32:10

Много е уместен. От живия живот. Уплашило ми се е окото.

User Avatar ПОЗИЦИЯ 29.06.2021 23:13:28

ПЪЛНА ДЕВАЛВАЦИЯ И ДЕГРАДАЦИЯ НА НА МЕДИЦИНСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ! ЗДРАВНАТА СЛУЖБА В СЕЛО ВРЪШКА ЧУКА СЪЩО ЩЕ Е БАЗА ЗА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ! НЯКОЙ НЯКЪДЕ, ОСВЕН В БУЛГАРИСТАН, ДАЛИ ЩЕ ПРИЗНАЕ ТЕЗИ ДИПЛОМИ ЗА СПЕЦИАЛНОСТ? "СПЕЦИАЛИЗАНТИТЕ" САМО ЩЕ СИ ГУБЯТ ВРЕМЕТО С ТЕЗИ ПСЕВДОСПЕЦИАЛИЗАЦИИ - НИЩО НЯМА ДА НАУЧАТ И НИКОЙ НЯМА ДА СМЕЕ ДА ГИ НАЕМЕ ИЛИ ДА СЕ ЛЕКУВА ОТ ТЯХ! ТОЗИ ЩУРАВ МИНИСТЪР НЯМА ЛИ НАЙ-ПОСЛЕ ДА СЕ ИЗМИТА С ОТКАЧЕНИТЕ СИ ИДЕИ?

User Avatar Гост 30.06.2021 07:23:42

Университетската болница в С. Гален Швейцария има договори с частни структури. Някои от операциите се насочват там и съответно се провеждат обучения тъй като там има база и специалисти. Лично съм ходила в малка клиника на третия етаж на жилищна сграда ( българския стандарт не би го допуснал като квадратура и разположение), но професора там беше създал своя методика и дори провежда уъркшопи по международните конгреси.

User Avatar Гост 30.06.2021 01:14:13

Заболяха ме очите. Егати шрифта! То защото сега в университетските змиярници много научават. Трябва да има и конкуренция между калпавите професори мародери, които бълват ялови докторанти за да си пишат актив. В Горно Нанадолнище лекар практик може да покаже много неща на специализант. Светът е по- шарен от чугунените ви глави.

User Avatar ???????????????????? 29.06.2021 21:07:27

????????????????????????????????

User Avatar Гост 30.06.2021 01:15:49

@@@@@@@@@@@@@@@@

Още по темата