burevestnik.bg - Мобилна версия


Промяна в методиката за разпределяне на средствата и нов начин на формиране на бюджета на касата искат от БЛС

„За съжаление, нещата се повтарят. Всяка година се случва едно и също. И това ще бъде така до тогава, докогато бюджетът на НЗОК се прави от Министерството на финансите, според възможностите на държавата, а не според потребностите на страната.“ Това каза пред БНТ зам.-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова във връзка с искането на съсловната организация за отваряне на резерва на касата заради проблема със средствата за болниците.

„Когато стартираха преговорите за този Рамков договор 2017 г. бюджетът, който беше предвиден за НЗОК 2017 г. беше по-висок с около 200 млн. от този, който беше по бюджет 2016 г. Но забележете, с около 200-300 млн. по-малък от реалното изпълнение, касово изпълнение на дейности. Тоест той беше заложен с дефицит“, посочи д-р Павлова.

По думите й, по тази причина преговорите на лекарите с касата по отношение на средствата за болници са били трудни. „В крайна сметка какво постигнахме? Да, постигнахме 133 милиона средномесечно с възможности до 3% да се надвишават обемите от дейността във всеки месец“, каза тя. „С това по някакъв начин се опитахме да се доближим до сумата, която ни е необходима за болнична помощ. Още тогава ние настоявахме още за около 25-30 млн. Не можахме да убедим надзора, че тези пари са нужни, за да има спокойствие системата. И сега, преди още да е стартирал, ако щете Рамковия договор, разпределяйки парите от НЗОК към РЗОК, се получи едно напрежение в различни РЗОК“, отбеляза д-р Павлова.

От думите й стана ясно, че след проведени срещи на съсловната организация е констатирано, че има неяснота по отношение на буфера от 3%. „Някъде обаче наистина има намаление на парите за РЗОК. Е, не е с 10%, но има намаление. Веднага ще си позволя да кажа какво е обяснението от касата. Така, в техните обяснения се каза, че това се дължи, че има нови структури, нови болници, нови дейности, за които се заделят пари. Но ние от БЛС не приемаме това обяснение. Тези нови болници и нови дейности бяха ясни и на МЗ, и на НЗОК още в края на миналата година. Така че това не би следвало да се приема като оправдание“, каза още зам.-председателят на БЛС.

Д-р Галинка Павлова отбеляза, че има болници, които са пред колапс, като визира основно общинските лечебни заведения. Увеличихме МРЗ, увеличихме осигурителния праг, но в здравеопазването, когато има малко приходи, а те са, защото е грешно направен бюджетът, никой не може да ги изплати. Затова ви давам пример, че изначално е сгрешена философията на формиране на бюджета“, посочи д-р Павлова и обясни, че това е причината, поради която БЛС иска отваряне на резерва на касата.

Проблем по думите й има при комуникацията с Надзорния съвет на НЗОК. „И разбира се и с МФ, косвено, които също диктуват на надзора на касата определено поведение и позиции“, уточни тя.

Според д-р Павлова трябва да има промяна и в методиката за разпределение на бюджетите по РЗОК, която в момента е на исторически принцип. По думите й, историческият принцип е дълбоко погрешен, защото „ако на вашата каса или вашето лечебно заведение е подценена дейността и е даден по-малък бюджет, следващия път ви дават още по-малко. И вие тръгвате по надолнището спиралата“.

Другото, което иска съсловната организация, е промяна в начина на изготвяне на бюджета на НЗОК. „Крайно време е да занулим този дефицит от 800-900 млн., за да тръгне системата на чисто“, смята тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   kYWQ

Още от Новини