burevestnik.bg - Мобилна версия


Пропада разделянето на пакета услуги, плащани от НЗОК

Разделянето на услугите, поемани от Националната здравна каса, на два пакета, най-вероятно няма да бъде реализирано. Това стана ясно от думите на председателя на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова след приемането на бюджета на НЗОК за догодина.

Попитана дали парламентът ще успее да гласува промените в Закона за здравното осигуряване, които на практика въвеждаха разделянето на здравните услуги, тя коментира: „Няма логика да се гледа този законопроект, защото той касаеше визията на едно министерство на здравеопазването, което е в оставка. Въпросът за разделянето на пакетите остава в приоритетите на министъра на здравеопазването, който утре вече ще бъде бивш“.

Запитана дали това няма да доведе до хаос в системата, защото на практика много реформи биват стопирани, Дариткова отговори: „Няма хаос в здравеопазването. Системата на здравеопазване е такава, каквато я намерихме 2014 година, с изключение на пръстовия автентификатор“. Тя отбеляза, че проектобюджетът за здраве догодина предвижда повече средства за профилактика, което по думите й е стратегия на всички политически партии.

Припомняме, обособяването на пакетите здравни дейности беше една от ключовите промени в реформата на Москов. То обаче беше атакувано пред съда от група депутати, след което Конституционният съд обяви, че текстът от закона, който разделя пакетите, е противоконституционен.

Двата основни аргумента бяха, че разписаното е неясно и че критериите за двата пакета трябва да са описани в закона, а не в наредба, както беше направено първоначално.

След отмяната здравното министерство представи нови текстове за обществено обсъждане, които впоследствие бяха одобрени от Министерски съвет и дори успяха да минат през здравна комисия на първо четене и да стигнат до парламента, където и спряха.

Съгласно новите текстове пакетът медицински услуги, гарантиран от НЗОК, се разделяше на основен и допълнителен според два основни критерия, а именно време за осъществяване на лечението и осигуряване на здравна закрила на рискови групи, сред които деца, бременни и родилки, както и пациенти със заболявания и състояния, които могат да доведат до смърт или тежки необратими функционални увреждания на жизненозначими органи и системи.

От БЛС обаче неколкократно се обявиха за по-ясно обособяване на пакетите, както и за дефиниране на източника на средства за дейностите в допълнителния пакет.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   $8KB

Още от Новини