burevestnik.bg - Мобилна версия


Пропуснахме да се кандидатираме за седалище на EMA

България е една от шестте държави в ЕС, които не са поискали да станат седалище на Европейската агенция по лекарствата (EMA) след излизането на Великобритания от ЕС. В момента то се намира в Лондон.

Общо двадесет и една държави са изявили желание да приютят агенцията, съобщи „Дневник“, позовавайки се на агенция „Ройтерс“. Сред тях обаче не е България, въпреки че бизнес организации призоваха да се възползваме от шанса, а бившият вицепремиер по европейските политики Меглена Кунева обеща да провери възможността.

Смяната на локацията на Европейската лекарствена агенция е едно от многобройните последствия от Брекзит. Като администрация на ЕС тя няма да може да остане в страна, която след две години планира да е извън рамките на съюза, пише "Ройтерс".

Интерес да бъдат новото седалище на структурата са заявили от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Малта, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Холандия, Хърватия, Чехия и Швеция, но не и от България, Естония, Латвия, Литва, Люксембург и Полша. Не е сигурно, че всички, които са заявили интерес, вече са подали и необходимите документи, уточняват от самата агенция.

Европейската агенция по лекарствата разполага с годишен бюджет от 322 млн. евро и в нея работят над 900 висококвалифицирани експерти. От нея зависи одобрението на нови медикаменти на европейско ниво и контролът по безопасността на продуктите на пазарите. Това е една от най-големите администрации в ЕС и най-голямата позиционирана в Лондон, затова повечето от страните-членки ще се надпреварват да я спечелят, коментира агенцията.

Новата локация на ЕМА ще се реши на среща на върха на ЕС.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   1y*D

Още от Новини