„Упражнява се ужасен натиск, особено в някои отделения, колеги да не участват в протеста за по-високи възнаграждения, отношението към нас е обидно и унизително“. Това заявиха пред Нова телевизия медицински сестри от МБАЛ Добрич, които протестират от близо месец. Ръководството обаче смята, че протестът им е незаконен и по тази причина заведе искове в съда срещу протестиращите сестри.
Част от медицинските сестри там дори разказват, че са били принуждавани да се откажат от стачни действия, като директорът на болницата ги е карал да подписват заявление, че няма да протестират и така ръководството щяло да оттегли исковете. С днешна дата е факт, че има 52 оттеглени искове от подадените 136.
„Работата е много тежка и отговорна”, споделя сестра от неонатологичното отделение, която работи в областната болница вече 46 години. Днес заплатата й е 850 лв., работи на тежки 12-часови дежурства, а в замяна се оказва, че болницата я съди.
„В сряда получих и призовка. Изпитах такава болка, че трудът, който толкова години съм дала, стигна до там да бъда призована в съда”, казва тя.
„За всички в болницата е шокиращо, че сме дали делници и празници от живота си, а сме призовани в съда, че искаме елементарни човешки права”, споделя друга.
Според адвоката на болницата Марине Галева при работодателя няма постъпило писмено искане какви са претенциите на стачкуващите. „Най-общо казано, те са за трудови възнаграждения и някакви социални придобивки. Списъкът, или ответниците, срещу които се води делото, са ни подадени от самите стачкуващи“, каза още адв. Галева и допълни, че всеки ден началниците на отделения са получавали списък на протестиращите.
Според Мая Илиева от Синдиката на медицинските специалисти, протестиращите сестри ще стигнат докрай.
„Над тях е имало натиск да се откажат от исканията си, принуда, в това число и да се откажат от синдикалната организация, а КТД е бил подписан незаконно“, твърди тя.
„Тези методи не са за една европейска правова държава. Очаквам от колегите да ни предоставят информация и ние да сезираме институциите, за да се потърси отговорност от директора на болницата“, заяви Мая Илиева.
Тя допълни, че здравният министър като принципал е бил сезиран три пъти за отношението на директора на болницата към проблемите на сестрите, но той не е проявил активност и контрол над действията на директора, въпреки че той му е подчинен, а МЗ има представител в борда.
Коментари по темата
Не знам какви са заплатите по добруджа или софийско,но болница със сигурност трябва,както и мед.сестри в нея!
Просто неискат да подават, къде ще отидат, заплати над 2000 лв. чисто в Добруджа и на къра няма!
Нека сестрата от неонатологичното отделение, където получава 850 лв. да си покаже фиша от септември и октомври, за да и повярваме, ще се види и извънредния труд и основната заплата, а и колко взема по сметка./със сигурност над 2500 лв./
Просто подайте заявления за напускане!Тогава ще ви молят,сбъркали сте стратегията.