burevestnik.bg - Мобилна версия


Проучване сочи: Децата много рядко развиват "дълъг COVID"

Заболяването продължава средно 5 дни при по-малките деца и средно 7 дни - при по-големите, показват данни от анализ

Проучване сочи: Децата много рядко развиват

Екип изследователи от King’s College London (KCL) е установил, че по-малко от едно на 20 деца със симптоматичен COVID-19 могат да развият симптоми с продължителност над 4 седмици, а почти всички деца се възстановяват напълно до 8 седмици, съобщи pharmatimes.com.

Проучването по темата е публикувано в Lancet Child and Adolescent Health. В него се анализират ежедневните здравни доклади, регистрирани в приложението ZOE COVID Symptom Study за периода между март 2020 г. и февруари 2021 г., с които постъпва информация от родители или хора, полагащи грижи за общо над 250 000 деца на възраст от 5 до 17 години.

Установено е, че 1734 деца са имали ясна начална и крайна точка на симптомите си и положителен PCR тест за COVID-19, което позволява на изследователите да определят продължителността на заболяването, като се вземат предвид някои основни симптоми.

Средно заболяването е продължило 5 дни при по-малките деца (на възраст от 5 до 11 години) и 7 дни при по-големите деца - на възраст от 12 до 17 години.

По-малко от едно от всеки 20 деца (4.4%) е имало симптоми в продължение на 4 или повече седмици, докато само едно от всеки 50 деца (1.8%) е имало симптоми, продължаващи повече от 8 седмици.

По-рано същият екип е анализирал данни от възрастни, използващи ZOE COVID Simptom Study. В рамките на този анализ е било доказано, че приблизително един на всеки седем възрастни е имал симптоми на COVID-19 с продължителност 4 седмици, докато един на всеки 20 е бил болен за 8 седмици или повече.

„От други проучвания знаем, че много деца, заразени с коронавирус, изобщо не показват никакви симптоми. Ще бъде много успокояващо за семействата да знаят, че e малко вероятно онези деца, които се разболеят от COVID-19, да боледуват дълго и да имат симптоми за продължително време“, коментира старши изследователят Ема Дънкан, професор по клинична ендокринология от Училището по естествознание на KCL. „Нашето изследване потвърждава, че много малък брой деца наистина развиват „дълъг COVID“, но всички те въпреки това обикновено се възстановяват с времето“, добави тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jKW9

Още от Новини