burevestnik.bg - Мобилна версия


Проучване сочи: Над 40% от французите не искат да се ваксинират срещу COVID-19

Проучване сочи: Над 40% от французите не искат да се ваксинират срещу COVID-19

41,11% от французите, участвали в глобално проучванe за нагласите към ваксините, са заявили, че не са склонни да се ваксинират срещу COVID-19, съобщава france24.com, позовавайки се на коментар на водещия изследовател Люси Гимийе, експерт по обществено здраве и автор на дисертационен труд, посветен на геополитическите особености, предопределящи съпротивата срещу ваксините.

Отхвърлянето не трябва да ни изненадва, смята Гимийе и посочва причините – ваксина срещу COVID на практика още няма, а когато тя започне да се произвежда, ще бъдем принудени да я приемем, защото епидемичната ситуация е такава. Обикновено разработването на ваксина отнема около 10 години, преди тя да излезе на пазара, в конкретния случай обаче това се случва много по-бързо и основателно предизвиква съмнение и колебание, допълва тя.

„Хората, които имат съпротива към ваксината срещу COVID, не трябва да бъдат автоматично причислявани към групата на антиваксърите“, категорична е Гимийе.

Според нея е много важно да бъде проведена информационна кампания, в която да се включат широко медици, авгажирани непосредствено в рабатата си с хората и ползващи се с доверието им - лекари, сестри, акушерки. Тяхната роля е много по-голяма, отколкото тази на политиците, към които обикновеният човек е по-скептично настроен, смята тя.

„Не трябва да се крием зад опростени аргументи или патерналистичен тон, като призоваваме „Ваксинирайте се!“, казва Люси Гимийе.

„Историята на имунизациите винаги е била белязана от протестни движения, но всяка държава има своя особеност, която зависи от историческия контекст и от идеологията, залегнала в основата на здравните системи“, допълва тя и поставя акцент върху това колко важно е здравнополитическите решения да бъдат вземани прозрачно.

Изследването на нагласите към ваксините е публикувано в списанието "Nature Medicine" и предлага интересни изводи за отделните държави. Така например на въпроса „Ако ваксината срещу COVID-19 e доказано безопасна, ефективна и достъпна за вас, ще се ваксинирате ли?“ най-много положителни отговори дават хората в Китай – 88,62%. Следват Бразилия с 85,36%, Южна Африка – с 81,58% и Южна Корея – със 79,79%. На обратния полюс е Русия, където готовност да се ваксинират имат 54,85% от анкетираните, следвана от Полша с 56,31% и Франция – с 58,89%.

Според изследователката изключително високият процент положителни резултати в Китай се дължи на традициите на китайския комунистически режим, при който основен принцип е задължителността и налагането на решения от страна на държавата.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2ZuE

Още от Новини