„Няма пандемия, която да е продължила безкрай. Дори и пандемията да приключи, вирусът ще си остане с нас“. Това заяви пред Нова телевизия вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.
„Такова нещо като безобиден вирус няма", категорична бе проф. Александрова.
„Вирусът е доста активен. Вече има подварианти на омикрон. Това са BA.1 – класическият омикрон, BA.2 и BA.3. Вероятно и трите са възникнали по едно и също време. BA.2 е по-малко познат, но той има и някакво предимство, защото се разпространява доста по-лесно. Според данни от публикация в British Medical Journal, той се предава до 30% по-лесно от класическия омикрон”, обясни специалистката.
По думите й, СЗО е обявила, че вариантът омикрон намалява тежестта на клиничната картина. Въпреки това, той успява да намери уязвимите хора, които не са защитени и да създаде доста проблеми, предупреди вирусологът.
„Това го виждаме в Щатите. В края на януари броя на смъртните случаи са 2 200 на ден, с което те надминаха данните от преди една година“, допълни тя.
„Това е един двустранен процес, с които се сблъскахме челно с него в началото на 2020 година. Сега, при огромен брой поставени ваксини и преболедували, е очевидно, че вече имаме някаква базова защита, така че дори да се срещнем с вируса, да не се стига до драматични последици, каквито имаше в началото“, подчерта проф. Александрова.
По думите й, много хора питат дали да се ваксинират, след като пандемията свършва.
„Но тя не свършва, вирусът е доста активен. Идват и негови подварианти, а те не са безобидни“, припомни специалистката.
По думите й е много е важно да се разбере дали има вируси, които „чукат на вратата“.
"Много се работи за така наречените панкоронавируси. Грипът не си е изчерпал възможностите. Не трябва да го забравяме или да го подценяваме", каза вирусологът.
Коментари по темата
това нещо?