burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Ангелов: Смъртността от COVID зависи от това кога пациентът постъпва в болница

Броят на лекуваните у нас с кръвна плазма още е твърде малък, за да могат да се направят конкретни изводи

Проф. Ангелов: Смъртността от COVID зависи от това кога пациентът постъпва в болница

„В рамките на ЕС, Обединеното кралство и Европейското икономическо пространство за последния отчетен период 11-24 септември България се нарежда на 25-о място от 31 страни със заболеваемост 33,3 на 100 00 население и на осмо място по смъртност с 1,11 на 100 000 население“, каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на първия от възобновените брифинги на МЗ и Националния оперативен щаб относно ситуацията с COVID-19 у нас.

В отговор на въпрос какво е обяснението му за високата смъртност при относително нисък брой на новозаразените, министърът каза, че от най-голямо значение е времето на постъпване на пациента в болничното заведение.

„На първо място зависи кога пациентът постъпва за лечение, на второ - каква е неговата възраст и на трето – какви са придружаващите му заболявания. Леталният изход зависи от тези фактори“, каза министърът. В отговор на допълнително питане, той уточни, че няма връзка между високата смъртност и интубацията на пациенти. „Всички грижи, които се осъществяват в интензивните структури са на изключително високо ниво. Действително част от интубираните пациенти загиват, но имаме и голям процент на пациенти, които са били интубирани и след това излекувани. Няма обреченост на пациентите, които са били интубирани“, заяви той.

Според главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев също е от съществено значение болните да стигат навреме до лечебните заведения, затова и в събота ще има среща на Щаба с общопрактуващите лекари, на която трябва да се уточни алгоритъмът, по който това ще се случва.

Министър Ангелов заяви, че в страната има наличност от лични предпазни средства за над три месеца, а заявките за октомври за медикамента Ремдесевир, който вече се е доказал като средство за лечение на COVID, вече са направи и лекарството до дни ще бъде направено. Той допълни, че все още продължават проучванията на медикамента Ивермектин и няма данни за резултатите от тях.

На въпрос за лечението с кръвна плазма, началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски отговори, че броят на лекуваните у нас по този начин е твърде малък, за да могат да се направят конкретни изводи.

„При лечението в плазма има най-голям опит ВМА. Броят на прелетите лица досега е 19. Изпращали сме плазма само за последния месец в още 5 лечебни заведения в цялата страна. Тенденцията в съвременната медицина е основана на доказателства и на толкова малко случаи не могат да се правят обобщения за България. В световен мащаб обаче на плазмата от преболедували се залагат големи надежди“, каза той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zKGT

Още от Новини