Всяка година бройката на диабетно болните у нас се увеличава, това сочи статистиката и лекарите са все по-притеснени. На 14 ноември по традиция се отбелязва Световният диабетен ден и затова помолихме проф. д-р Анна-Мария Борисова, Началник клиника по Ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Софиямед“ да разкаже какви са основните моменти при работа с диабетно болните.
„Над 425 милиона са диабетиците в света, повечето от които са с тип 2 диабет. Това заболяване е възможно да се превентира чрез регулярна физическа активност, здравословна и балансирана диета, както и чрез здравословна околна среда“, категорична е проф. Борисова. Според нея семейството играе ключова роля за промяна в рисковите фактори за тип 2 диабет и е необходимо да бъде обучено за реализиране на здравословен стил на живот. Неслучайно и мотото на Международната диабетна федерация за 2018-2019 г. е „Семейство и диабет“.
Статистиката сочи, че около 50% от диабета е недиагностициран. „При ранно диагностициране и включване на подходящо лечение могат да се превентират компликациите на диабета и с това качеството на живот на пациента и семейството му би било по-добро“, отбелязва проф. Борисова. Всички семейства засегнати от диабет трябва добре да познават признаците, симптомите и рисковите фактори за всички типове диабет, с което той може да бъде диагностициран по-рано.
Друг елемент от статистика показва, че малко членове на семейството на диабетика имат достъп до обучение. Важно е да се създадат програми за обучение на диабетиците и на техните семейства, което би намалило негативното влияние на болестта върху качеството на живот на цялото семейство.
За съжаление, контролът и лечението на диабета са скъпи за пациента и семейството му. В много страни проследяването на диабета, както и инсулиновото лечение се поемат изцяло или частично от здравните фондове. Затова подобрението в достъпа до антидиабетно лечение ще осигури поддържането на добър здравен статус на диабетиците, е категорична проф. Борисова.
Коментари по темата
Хайде де! Аман от повтаряния на статистики от преди 20 години. От поне 10 години на всички пациенти с риск от диабет се изследва кръвна захар. Ежегодно се диагностицират диабет в начален стадий във всички практики. Проф. Борисова си има изследването от 2000 година и все него си цитира. Както кардиолозите цитират, че 50 % от хипертониците в България не се лекуват. Което е също толкова вярно. И двете заболявания - диабет и хипертония - са основните хронични проблеми, с контрола на които са ангажирани ОПЛ, ендокринолози и кардиолози. В момента много практики диагностицират не диабета, а преддиабетните състояния и се вземат мерки за коригиране на рисковите фактори. Това за обща култура на незнаещите.