burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Балтов: Някои клинични пътеки трябва да се увеличат с 60 до 80%

Заплатите, които искат медицинските сестри, могат да се постигнат за две-три години, каза директорът на „Пирогов“

Проф. Балтов: Някои клинични пътеки трябва да се увеличат с 60 до 80%

Очаква се около 230 млн. повече да бъдат отпуснати за болнична помощ или 2 млрд. 230 млн. да е бюджета за болнична помощ за догодини, което е около 10% спрямо 2019 година. Това, което иска да предложи БЛС, е намиране на начин за намаляване броя на хоспитализациите, защото вече сме достигнали прага на хоспитализации и не могат да растат повече, отколкото са в момента. Това каза директорът на УМБАЛСМ „Пирогов“ проф. Асен Балтов пред БНТ.

По думите му клиничните пътеки има някои, които са ниско остойностени, някои от тях задължително трябва да бъдат повишени с 60 до 80%. „Например повечето от хирургичните пътеки, които са изключително недооценени и недофинансирани. Не може една операция за апендицит да бъде 400 лв. Други са добре остойностени. Предстоят много сериозни разговори между БЛС и Експертните съвети по специалности, както и между БЛС и Министерството на здравеопзването“, уточни той.

По отношение на заплатите на медицинските сестри Балтов заяви, че на места има болници, които са остойностили труда им. „Те искат прекалено високи заплати, които на този етап не са достижими, но може да бъде достигнато за период от две-три години. В "Пирогов" сме направили всичко възможно да бъдем на нивото на браншовия трудов договор между министерството и двете организации - "Подкрепа" и КНСБ. Основната заплата при нас е между 930 и 980 лв. на една медицинска сестра, лаборант, рентгенов, клиничен. Разбира се ще има леко увеличение на основните заплати, защото от догодина очакваме минималната работна заплата да стане 610 лв.“, каза проф. Балтов.  

Той подчерта, че трябва да има баланс между санитари, сестри, лекари, но не трябва да има голяма ножица. „В това отношение мисля, че министър Ананиев е прав, че не може по-малко от 50 процента от оборота месечния на едно болнично заведение да не се дава за фонд работна заплата. Това трябва повечето болници да го направя, а тези, които са го направили, да го поддържат“, уточни проф. Балтов.

В отговор на твърдението, че пациентите са недоволни от системата, защото доплащат в болниците, директорът на „Пирогов“ заяви, че едва около 15% от парите, които се дават допълнително от хората, отиват за болнична помощ.

„Един професор, който е работил 25-30 години има огромен опит и за да бъдеш негов пациент се изисква допълнително заплащане. Мога да кажа как е в други държави. Ако искаш да те оперира професор, задължително трябва да го избереш дали с допълнително здравно осигуряване или с допълнително доплащане“, коментира проф. Балтов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   kr%x

User Avatar Гост 31.10.2019 09:53:22

Един професор, който е работил 25-30 години има огромен опит и за да бъдеш негов пациент се изисква допълнително заплащане. Мога да кажа как е в други държави". Първо кажи как се става професор в "другите" държави...

User Avatar Гост 31.10.2019 09:51:52

"Не може една операция за апендицит да бъде 400 лв". Може, може. Едно раждане е 700 лв.

Още от Новини