burevestnik.bg - Мобилна версия


Пред Световния ден на диабета - 14 ноември

Проф. Борисова: Половината от диабетиците у нас не са диагностицирани и се считат за здрави

Предиабетът е три пъти по-чест от диабета и се смята за основен рисков фактор, подчерта проф. Михаил Боянов

Проф. Борисова: Половината от диабетиците у нас не са диагностицирани и се считат за здрави

Проблемът „захарен диабет“ става все по-остър в целия свят и България не прави изключение от тази тенденция. Много съществено е навреме да се диагностицира състоянието „предиабет“ и да се вземат мерки то да не прогресира към диабет, а обществото трябва да формира чувствителност по тази тема. За това алармираха на пресконференция днес проф. Анна-Мария Борисова, дългогодишен председател на Българското дружество по ендокринология, и проф. Михаил Боянов от Клиниката па ендокринология в УМБАЛ „Александровска“. Срещата с медиите бе по повод предстоящия Световен ден на диабета, който се отбелязва всяка година на 14 ноември.

Проф. Анна-Мария Борисова представи тенденциите в развитието на епидемията захарен диабет в света и в нашата страна за последните 18 години, като сравни данните, получени за България от скрининговите проучвания на БЕД през 2006, 2012, 2017 и 2024 г.

В света честотата на диабета нараства с 218% за периода от 2007 до 2021 г. – от 246 млн. диабетици тази популация през 2021 г. достига до 537 млн. сред възрастното население от 20 до 79 г.

За България повишението е почти идентично – със 199% – от 487 000 през 2006 г. броят на хората с диабет е нараснал до 770 000 през 2024 г., което представлява 16,55% от населението в тази възрастова група. За сравнение проф. Борисова представи данните от предходните проучвания – 7,9% през 2006 г., 9,6% през 2012 г., 12,5% през 2017 г.

Половината от диабетиците не са диагностицирани и се считат за „здрави“, което е изключително притеснително, каза тя.

В най-младата възраст (20-29 г.) през 2006 г. у нас не е имало хора с диабет, а през 2024 г. те вече са 1.5%. Днес всеки трети над 60-годишна възраст е с диабет.

Предиабетът е три пъти по-чест от диабета и се счита за основен рисков фактор, подчерта ендокриноложката. Половината от хората с предиабет след 5 г. стават диабетици, показва проучване сред българска популация, стана ясно още по време на пресконференицята.

„Навременното откриване на предиабет е критично важно за предотвратяване на прогресията към захарен диабет тип 2, както и развитието на сериозни усложнения като коронарна болест на сърцето и хронична бъбречна болест“, посочи проф. Михаил Боянов.

По думите му ранното разпознаване на предиабета позволява по-ефективно управление на здравословните рискове и предоставя възможност за значителни подобрения чрез промени в начина на живот и – при нужда – медикаментозна терапия.

Двамата ендокринолози подчертаха значението на редовните профилактични прегледи, особено за хора над 45 години или за хора с повишен риск – наднормено тегло, фамилна обремененост, артериална хипертония или други сърдечносъдови заболявания, неблагоприятен липиден профил.

Промяната в начина на живот, като редовна физическа активност и загуба на 5% до 7% от телесното тегло, може да намали риска от развитие на диабет с 58%, цитираха данни от световни проучвания те. Тестът FINDRISK, състоящ се от 8 въпроса, е добър инструмент за предварителна оценка на риска от диабет тип 2, изразиха мнение специалистите. Той е достъпен тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   J#4C

User Avatar лекар от София 22.10.2024 15:21:13

Бойко сред публиката ли е, или те чака на кръстовището?

Още от Новини