Един от положителните моменти за идната година е, че ще се плащат само тези онколекарства, които се дозират автоматично. Това заяви пред bTV директорът на столичната „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев.
„Положителното е това, че ще се заплащат само тези лекарствени средства за лечение на онкологични заболявания, които се дозират автоматично. Какво ще рече това? Това, че в болниците на ръка смесват съставки, за да направят лекарство, вече отпада. Няма да се заплаща това, защото наистина не знаем колко е вкарано от активното вещество, дали толкова, колкото трябва или е отклонено в други посоки. Автоматично, това значи робот ги смесва и там не може да сбърка, защото няма намесата на човешката мисъл“, коментира проф. Начев.
Друг плюс, по думите му, е въвеждането на разходоефективна политика по отношение на медикаментите. „Просто казано, това е съотношението между цена и полза от лекарството, ефект върху заболяването, до каква степен удължава живота и до каква степен маха симптомите. Има индикатори, които ги дават тези неща и се знае каква е разходната ефективност на едно, на второ, на трето“, обясни той и уточни, че това ще се преценява на базата на рандомизирани студии в Европа и в света. „Това не значи, че ще се плаща най-ниската цена за лекарства“, категоричен беше проф. Начев.
„Това са двете положителни неща в лекарствената политика“, обобщи шефът на „Св. Екатерина“ и подчерта: „Аз продължавам да смятам, че съотношението между болнична помощ и лекарства е сбъркано (като процент от средствата в бюджета на НЗОК, б.р.), но все се правят няколко крачки напред“.
Той коментира и новата мегаагенция, която предстои да се създаде. „За пръв път има намерение, поне така се залага, че ще се въведат индикатори за оценка на качеството на лечебната дейност основно в болниците, но също така и в доболничната помощ. 2002-2003 г. в касата бяхме въвели такъв индикатор оценка на качеството, както за болничната, така и за доболничната помощ. И тогава имаше санкции, съответно положителни, т.е. морков и тояга. Но след това тези неща отпаднаха. И имаше ефект, имаше ефект“, припомни си проф. Начев, който е бивш шеф на НЗОК.
„Тук има още нещо, което е много важно. Със създаването и на една национална здравна информационна система, каквато се набелязва тук, че трябва да бъде създадена, тогава вече ще се обединят нещата. И тогава е много по-лесно да се усъвършенства контролът“, посочи още той.
Коментари по темата
И на теб да ти дадат 20 милиона ще говориш каквото то кажат
Генчо искам да купя апартамент в Лозенец до 109 кил еврО мога ли дойде на свободен прием за консултация ?
Ще се случат "правилните неща" и така парите на НЗОК ще отидат в "правилните ръце"
Удивително е как Генчо подкрепя разходоефективната политика само когато става въпрос за лекарства, но не и когато става въпрос за медицински изделия. Пролетта опищя орталъка когато НЗОК им спусна по-ниски цени на медицинските изделия, по които ще плаща.
Всички знаем защо. То големите играчи в тоя бизнес не са случайни и повечето са и на държавен пост.
Тоа пък на всяка манджа мерудия.