Твърде много се забавиха преговорите по Националния рамков договор. Това мнение изрази пред БНР депутатът от БСП проф. Георги Михайлов, който коментира проблемите на общинското здравеопазване и обсъжданите идеи за актуализация на цените на клиничните пътеки, по които работят основно тези лечебни заведения, в контекста на преговорите по НРД.
По думите му с недобре планирани мерки за общинските болници ще се създаде риск от още по-голямо обезлюдяване в районите, които те обслужват. „Оптимизиране на клиничните пътеки звучи твърде общо“, заяви той. Заради забавянето на преговорите по НРД за тази година според него се създава впечатление, че нещата „ще бъдат превъртени набързо, без да се стигне до необходимата оптимизация“. „Става дума за огромно количество клинични пътеки, за много сериозни икономически интереси, по-голямата част от клиничните пътеки са много схематични като алгоритъм“, заяви той, като посочи, че е несериозно да се мисли, че това би могло да се случи за 30-40 дни.
Според него е необходим сериозен дебат за общинските болници, съобразен със спецификите на регионално ниво. Проф. Михайлов бе категоричен, че подходът към преструктуриране в общинските болници трябва да е индивидуален.
Темата бе коментирана и д-р Нигяр Джафер от ДПС. „Не може Министерство на здравеопазването, респективно държавата, да се прави, че там няма проблем или че проблемът е такъв, каквато е проблемът в болниците в големите градове“, заяви тя, като допълни, че на места общинските болници са единствените, които предоставят медицинска помощ.
На първо място преразглеждането на медицинските стандарти би могло да се отрази благоприятно, посочи тя. „Да се окачват дипломите на някакви хора, които получават пари, без реално да работят в лечебното заведение, е просто финансов ресурс, който не е в интерес нито на пациентите, нито на мениджмънта“, коментира д-р Джафер. Друго решение по думите й е преразглеждане на цените на клиничните пътеки, по които работят общинските болници. Д-р Джафер даде и пример с конкретни пътеки в областта на педиатрията и хирургията. По думите й представителите на общинските болници наместо да ходят на „опознавателни срещи“ в Министерство на здравеопазването, трябва да представят много остро проблемите си пред лекарския съюз.
Според д-р Джафер преструктурирането на общинските болници в ДКЦ-та на практика ще ликвидира достъпа до здравеопазване.
Коментари по темата
Всичко в България е имитация- на работа, на заплати, на бъдеще , на наука, на образование , на живот. Управляват ни имитатори. Живеем колкото да не сме умрели.
Всичко в България е имитация- на работа, на заплати, на бъдеще , на наука, на образование , на живот. Управляват ни имитатори. Живеем колкото да не сме мрели.
Наистина, много е прав професорът! Всичко звучи общо и дразнещо дори! Какво е това ОПТИМИЗИРАНЕ?! И кога смятат да го осъществят на практика?! В педиатрията, клиничните пътеки са неадекватно заплатени, недостатъчни и по редица от тях, се изисква ненужно специалисти със втора специалност. Така се работи на много места по много малък брой клинични пътеки.Това прави педиатрията непривлекателна, зле платена специалност. Но, най-лошото е, че нищо не се прави и по отношение на другите важни неща - все слушаме ПРЕСТРУКТУРИРАНЕ, но как и кога?! Никой не знае и не прави нещо по въпроса... Само се говори?!
Не си мисли ,че това комуне Михайлов мисли за вас. Нищо подобно .Става да се изказва срещу другите комунета от ГЕРБ с които си менкат толкова години местата в поддръжката на любимия им Семашко. Един долчервени дренки са. Виждали сме и техните министри в МЗ какво боклуци са . Този като министър ше е същия като герберунгелските министри- безплатно здравеопазване ала бала ,безплатен неостойностен труд на лекаря и т.н